Ilısu Baraj gölü alanı Paleolitik Çağ çekirdeklerinin tekno-tipolojisi
Techno-typology of Paleolithic cores in the Ilisu dam area
- Tez No: 331999
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmayla; ODTÜ-TAÇDAM Projesi kapsamında 2001 yılında başlatılan ?Ilısu Baraj Gölü Alanı Paleolitik Çağ Yüzey Araştırmaları? sonucunda elde edilen yontmataş malzeme içinden ayırdedilmiş çekirdekler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yedi araştırma sezonu boyunca yapılan araştırmalar sonucunda çok sayıda buluntu yeri saptanmış ve bu buluntu yerlerinden de çok sayıda yontmataş malzeme ele geçmiştir. Araştırma konumuz ise bölgede saptanmış olan bu buluntu yerlerinden ele geçen yontmataş malzeme içinde yer alan farklı tiplerdeki 872 çekirdektir. İncelediğimiz çekirdeklerin genel tekno-tipolojik özellikleri göz önüne alındığında, Ilısu Baraj Gölü alanının, Alt ve Orta Paleolitik süresince Paleolitik insanlar tarafından yoğun bir şekilde iskan edildiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study; cores, selected in the ashlar material obtained with the conclusion ?Ilısu Dam Area Paleolithic Age Survey Researh? started in 2001 within METU-TAÇDAM Project, are analyzed and commented.A great number of find area is determined in result of research conducted during seven researh seasons and a great number of ashlar material is found in these find areas. Our researh subject is 872 cores with different types took part in ashlar material found in this find area. In summary; general techno-typological properties of ashlar find community we researched demonstrate that the area in question is settled by Paleolithic people during the Lower and Middle Paleolithic Epoch.