Pomza tozu ve akışkanlaştırıcı kullanımının çimentolu yongalevhaların bazı özelliklerine etkisi
The effect of using pumice powder and plasticizer on the some proporties of wood cement partcileboard
  1. Tez No: 332082
  2. Yazar: UĞUR ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında; pomza tozu ve akışkanlaştırıcı kullanımının çimentolu yongalevhaların bazı özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla %0, %10, %20 ve %30 oranlarında pomza tozu ve ?0, ?4, ?8 ve ?12 oranlarında akışkanlaştırıcı kullanılmıştır. Numuneler; rutubet miktarı (TS EN 322), yoğunluk (TS EN 323/1), su alma ve kalınlık artımı, (ASTM D1037, TS EN 317), ısı iletkenlik katsayısı (ASTM C 1113-09), eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü ( TS EN 310) ve yüzeye dik çekme direnci (TS EN 319) testlerine tabi tutulmuştur. Pomza tozu kullanımı yoğunluk üzerinde etkili olmamakla birlikte, su alma ve kalınlık artımı değerlerinde belirgin bir iyileşmeye sebep olmuştur. Genel olarak pomza tozu kullanım oranının artması ile levhaların eğilmede elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme dirençlerinde artış gözlenirken eğilme direnci ve ısı yalıtım özellikleri azalma meydana gelmiştir. ?4 ve ?8 akışkanlaştırıcı kullanımı levhaların, boyutsal kararlılık, eğilme, eğilmede elastikiyet, çekme direnci ve ısı yalıtım özelliklerine olumlu etki yapmıştır. ?12 akışkanlaştırıcı kullanımı dayanım özelliklerini düşürmüş, ısı yalıtım özelliklerini arttırmıştır. Pomza tozu ve akışkanlaştırıcı kullanılarak üretilen levhaların genel amaçlar ve yapı malzemeleri için öngörülen şartları taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of using pumice powder and plasticizer on the some properties of wood cement particleboard was investigated. Therefore, 0%, 10%, 20% and 30% pumice powder and 0?, 4?, 8?, 12? plasticizer used, respectively. Samples were subjected to moisture content (TS EN 322), density (TS EN 323/1), water absorption and thickness swelling (ASTM D1037, TS EN 317), thermal conductivity (ASTM C 1113-09), modulus of rupture and modulus of elasticity (TS EN 310) and internal bond strength ( TS EN 319) tests. Using pumice powder has an important possitive effect on the water absorption and thickness swelling but density didn?t change. In general with increasing use of pumice powder, modulus of elasticity and internal bond strength were increased, while modulus of rupture and thermal insulation properties were decreased. Using plasticizer 4? and 8?, have a positive effect on dimensional stability, modulus of rupture, modulus of elasticity, internal bond strength and thermal insulation properties of the boards. Despite the fact that the use of 12? plasticizer weaken effect on resistance properties, however increased thermal insulation properties. The study demonstrated that the board made of pumice powder and plasticizer meet requirement for general purpose and building meterials.