Azerbaycan yöresine ait propolis örneklerinin antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Antioxidant activities of propolis of different areas from Azerbaycan
- Tez No: 332135
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Propolis önemli bir doğal ürün olup arı kovanlarının korunmasında kullanılır. Bileşimi ve biyolojik aktif özellikleri oldukça değişken olup pek çok faktöre bağlıdır. Bu çalışmada ilk kez, Azerbaycan yöresine ait propolis örneklerinin antioksidan özellikleri incelendi. Azerbaycan? ın 15 değişik bölgesinden; Aktaş (1), Zerdap (1), İsmayıllı (2), Astara (1), Şemkır (1), Qax (1), Nahcıvan (2), Mingeçevir (1), Şeki (1), Qusar(1) ve Quba (3) örnekler toplandı. Etanolik propolis ektraklarının antioksidan özellikleri toplam fenolik madde, demir (II) indirgeme/antioksidan kapasite (FRAP) ve 2,2-difenil-l-pikrilhidrazil (DPPH) radikal temizleme testleri kullanılarak tayin edildi. Toplam fenolik madde miktarları 10,94-79,23 mg GAE/g arasında bulundu. FRAP testi doğal örneklerin toplam antioksidan kapasitesini gösteren bir test olup 170- 438 µM Troloks/g propolis arasında bir dağılım gösterdi. Tüm örneklerin DPPH radikalini temizleme yeteneğine sahip olduğu ve SC50 değerlerinin 18-128 µg/mL arasında değişim gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Propolis is an important natural product, was used beehive protection. Its composition and biological activities is highly variable depends on many factors. In this study, antioxidant properties were studied for the first time in Azerbaycan propolis. Fifteen samples were collected from different areas of Azerbaycan; Aktaş (1), Zerdap(1), İsmayıllı (2), Astara (1), Şemkır (1), Qax (1), Nahcıvan (2), Mingeçevir (1), Şeki (1), Qusar(1) and Quba (3). Antioxidant activities of the samples were determined by three different antioxidant methods, namely total phenolic contents, ferric reducing/antioxidant power (FRAP) and 2,2-diphenyl-l-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity in the ethanolic extracts. Total phenolic content was found between 10.94-79.23 mg GAE/g propolis. Ferric reducing antioxidant power was also reflects antioxidant capacity of natural samples, and FRAP values was changed between 170- 438 µM Troloks/g propolis. All samples showed DPPH radical scavenging activities, and the SC50 values changed between 18-128 µg/mL. The antioxidant activities were also found to be related to the samples concentration.