Variable neighborhood search for order acceptance and scheduling problem
Sipariş kabul etme ve çizelgeleme problemi için değişken komşuluklu arama
- Tez No: 332199
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA OĞUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz rekabet ortamında, bir firma için sipariş kabul etme ya da reddetme kararı oldukça önem kazanmıştır. Bu problemin ortaya çıkmasının asıl nedeni, bir taraftan her fi rmann belirli bir üretim kapasitesinin ve kıt kaynaklarnn olması diğer taraftan da sipariş veren her müşterinin ilgili firmadan belirli bir beklentisinin olmasıdır. Bu nedenlerle, firma özellikle çok fazla sipariş aldığı zamanlarda, gelen siparislerin bir kısmını reddetmek durumunda kalabilir. Bu noktada firmann hangi siparişi kabul edeceğine ve kabul ettiği siparişleri nasıl cizelgeleyeceğine dair önemli bir karar vermesi gerekmektedir. Bu problem yazında sipariş kabul etme ve çizelgeleme problemi (SKEÇ) olarak bilinir. Bu tezde, tek makine uzerinde iki farklı SKEÇ problemi ele alınmıştır. İlk problemde her siparişin teslim tarihi, işlem süresi ve getirisi vardr. Kabul edilen ve teslim zamanından önce tamamlanıp, müşteriye teslim edilen her sipariş üreticiye en büyük kazanç sağlar. Geç teslim edilen siparişler kazançta bir düşüş yaratır. Herhangi bir siparişin reddedilmesi mümkündür ve hiçbir ek maliyet getirmez. Bazen muşteriler siparişleri için son teslim tarihi belirleyebilirler. Son teslim tarihi bir siparişin kabul edilebilmesi icin müşteri tarafından üreticiye verilen en son zamandır. Eger bir sipariş son teslim tarihinden sonra müşteriye ulaştırılırsa, müşteri siparişi reddeder ve satın almaz. Ek olarak, baz siparişler işlenmeye başlamaya hazır olmak icin serbest bırakılma zamanlarına ihtiyaç duyabilirler. İlk incelenen problem bir siparişin son teslim tarihini, serbest brakılma zamanın ve siparişler arasında sıraya bağlı hazırlık sürelerini yok sayarak problemi ele alırken bu özellikler ikinci problemde kapsanmıştır. Her iki problemin amaç fonksiyonu elde edilen kazancı en büyuklemektir. Bu tezde, incelenen problemler için degişken komşuluklu arama (DKA) algoritması önerilmiştir. DKA algoritması etkili yerel arama yöntemi ile iki komşuluk yapısının kullanı lması yoluyla geliştirilmiştir.  Önerilen algoritmanın performansı, yaznda bulunan sezgisel yöntemlerle kıyaslanmıştır. SKEÇ problemine uygulanan DKA algoritmasının yazında bulunan sezgisel yöntemlere göre güçlü ve zayıf yönleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Order acceptance is one of the important decisions to make while dealing with satisfaction of customers, risk of delays and overloaded production in competitive environments. A company can increase its pro fit, satisfy demands of the customers and utilize its capacity at its best with a proper management of the incoming orders through making acceptance-rejection decisions on the orders and simultaneously scheduling the accepted orders. This problem is known as the order acceptance and scheduling (OAS) problem. In this study, we examine two diff erent OAS problems on a single machine environment. In the first problem, each order is characterized with a processing time, a due date, a weight and a revenue. Each accepted order which is delivered to the customer before its due date brings maximum pro fit to the manufacturer. Late delivery of an order causes tardiness cost which decreases the profi t. The manufacturer can reject the order without a penalty cost. Sometimes customers may specify deadlines for their orders. Deadlines are the preferred latest time for the customers to accept the orders. If the completion time of an order exceeds the deadline, the customer refuses the order and does not pay for it. Moreover, some orders coming from the customers may be defi ned with release dates to be ready for the processing.In the firrst problem, we ignore sequence dependent setup times (preparation time necessary between two successive orders), deadlines and release dates. The second problem includes these properties. The objective function for both of the problems is to maximize total profit that is a function of total revenue and total tardiness. We propose a Variable Neighborhood Search (VNS), which is a metaheuristic solution approach, to solve this NP-hard problem. The VNS is developed by using two neighborhood structures with a local search in a compact form. We analyze the performance of the VNS for both of the problems by using a benchmark data set. We present the computational experiments in which the VNS is compared with the most competitive metaheuristic algorithms from the literature. We conclude with the insights gained regarding the strengths and weaknesses of the proposed algorithm and that of the algorithms from the literature.