Identification of novel components of the mammalian circadian clock
Memeli sirkadiyen saatinin yeni bileşenlerinin saptanması
- Tez No: 332198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sirkadiyen saat bir biyolojik zamanlama sistemi olup 24 saatlik periyoda sahiptir ve işleyişi gece-gündüz döngüsüne göre düzenlenir. Birçok fizyolojik ve davranışsal işlem sirkadiyen saatin kontrolü altındadır, bu yüzden sirkadiyen saatlerin çalışma mekanizmasını tamamen çözmek sirkadiyen saatin bozulmasından kaynaklanan bazı sağlık problemlerine karşı tedavi geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu sağlık sorunlarının arasında obezite, jetlag, insomni ve psikolojik rahatsızlıklar yer alır. Geçtiğimiz on yıl içerisinde sirkadiyen saatin moleküler mekanizması birçok grup tarafından araştırılmış olup pek çok saat bileşeni ve düzenleyicisi saptanmıştır. Buna rağmen moleküler mekanizma bütünüyle çözülmüş değildir. Araştırmacılar arasında yeni bileşenler keşfetmek için ciddi bir rekabet söz konusudur ve bu uğurda sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri naif Bayesian stratejisidir. Bu tez çalışmasında, naif Bayesian stratejisiyle tanımlanmış yüksek ihtimalli aday saat genleri bilinen saat bileşenleriyle olası bir etkileşim bulmak amacıyla memeli ikili melez yöntemiyle deneysel olarak taranmıştır. Bütün taramanın sonucunda iki protein bulunmuştur: leptin reseptörü ile örtüşen transktript-benzeri 1 (Leprotl1) ve sterol O-asetiltransferaz 1 (SOAT1), bu iki proteinin de metabolik fonksiyonları vardır. LEPROTL1 proteininin hem mCRY1 hem de mCRY2 ile etkileştiği görülürken, SOAT1 proteininin yalnızca mCRY1 ile etkileştiği saptanmıştır. Bu çalışmada Leprotl1 geninin sirkadiyen saat mekanizmasındaki rolü araştırılmıştır. Leprotl1 geni susturulduğunda hücrelerde salınım şiddeti azalırken süre fazının arttığı ve geciktiği görülmüştür, bu da Leprotl1 geninin sirkadiyen saatin düzgün işleyişinde bir görevi olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The circadian clock is a biological timing system that oscillates with a period of 24 hours and is coordinated with the day-night cycle. Since a wide array of physiological and behavioral processes are regulated by the circadian clock, understanding the molecular clockwork will help develop treatments against various clock-related health problems including obesity, jetlag, insomnia, and psychological disorders. The molecular mechanism of the circadian clock has been extensively studied during the last decade, and consequently, numerous core clock components and clock modifiers have been identified so far. Yet, the clock mechanism is not entirely solved. There is a great competition among researchers for discovery of novel clock components, and one of the mostly commonly used methods on this purpose is the naive Bayesian strategy. In this thesis work, high probability clock genes identified by the naive Bayesian strategy were experimentally screened through mammalian two-hybrid assay system for likely interactions with the core clock components. The entire screen yielded two hits, leptin receptor overlapping transcript-like 1 (Leprotl1) and sterol O-acyltransferase 1 (SOAT1), and both of them have metabolic functions. LEPROTL1 appears to interact with both mCRY1 and mCRY2, while SOAT1 interacts with only mCRY1. Herein, the involvement of Leprotl1 in the circadian clockwork was investigated. It was shown that depletion of Leprotl1 resulted in damped amplitude, long-period and phase advance phenotypes of the oscillations in cell lines, suggesting a role of Leprotl1 in the proper functioning of the timing system.