İlaç taşımaya uygun nanopartiküllerin hazırlanması ve incelenmesi
The preparation and investigation of nanoparticle based drug carriers
  1. Tez No: 332330
  2. Yazar: PINAR ACAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN NACİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada uyarıya (sıcaklık) duyarlı nanopartikül polimerler sentezlemek amacıyla N-izopropilakrilamit (NIPAm) ana monomeri yanında akrilamit ve katyonik monomer olan (3-akriloamidopropil) trimetilamonyum klorid yardımcı monomer, N,N?-metilen bisakrilamit çapraz bağlama vasıtası, potasyum persülfat polimerizasyon başlatıcısı ve sodyum dodesil sülfat yüzey aktif maddesi olarak kullanılmıştır. Yardımcı monomerlerin tek başına veya birlikte belli oranlarda (%5, %10 veya %15) katılarak sentezlenen nanopartiküllerin alt kritik çözelti sıcaklıkları (LCST) ve zeta potansiyelleri DLS yöntemiyle incelenmiş, farklı sıcaklıklardaki şişme ve büzülme davranışları ve herbir polimerin zeta potansiyeli karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Poli NIPAaM?ın LCST değerinin saf PNIPAM?a göre akrilamid ilavesi ile daha yüksek LCST değerlerine yükseldiği DLS analizi ile gözlemlenmiştir. Katyonik monomer (3-akriloamidopropil) trimetilamonyum klorid?in NIPAM?a eklenmesiyle LCST değerinde saf PNIPAM ve akrilamid-PNIPAM polimerine benzer bir değişikliğe yol açmadığı, sıcaklıkla sürekli bir büzülme gösterdiği görülmüştür. Katyonik monomer-akrilamid-NIPAM polimerinde ise tek başına katyonik-NIPAM ve tek başına Akrilamid-NIPAM polimerlerine kıyasla LCTS?nin yaklaşık saf PNIPAM ile aynı olduğu ve daha az büzülme özelliği gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu sentezlenen polimerlere model ilaç olarak kullandığımız Fluorescein boyar maddesi yüklenerek dialis bag?den salınımı zamana bağlı olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to prepare stimuli (thermoresponsive) sensitive polymers from monomers of N-isopropylacrylamide (NIPAm), also comonomers of acrylamide and cationic monomer [ (3-acrylamidopropyl) trimethylammonium chloride], in presence of crosslinking agent of N,N?-methylenebisacrylamide, polymerization initatior potassium persulfate and surfactant sodium dodecyl sulfate is used. It was analyzed low critical solution temperature (LCST) and zeta potentials of nanoparticules that are synthesized by joining alone or together with a proportion of monomers (5%, 10% or 15%) with DLS method. Swelling and shrinkage at different temperature and zeta potential of each polymers were determined as comparative. It was observed with DLS analysis that LCST value of PoliNIPAM increased to higher LCST values with acrylamide addition. It is observed that cationic monomer (3-acrylamido propyl) trimethyl ammonium chloride added NIPAM did not show distinct LCST value contrary to pure PNIPAM and acrylamide-NIPAM polymer. But it was gradually shrank with increasing temperature. However the LCST of cationic-acrylamide-NIPAM polymer has nearly same value with PNIPAM, and it showed less shrinkage. Fluorescein dye is used as model drug to investigate release behaviour of synthesized polymers with dialysis bag method