Örgüt kültürlerinin tahmin yöntemleri üzerindeki etkisi
Effects of organizational culture on forecasting
  1. Tez No: 332359
  2. Yazar: TUĞÇE CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK KÜÇÜKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1116
Özet
Örgüt kültürü çalışanlarca paylaşılan ve örgütü kaynaştıran felsefeler, ideolojiler, değerler, varsayımlar, inançlar, beklentiler, yaklaşımlar ve normlardır. Tüm bu davranışsal kavramlar bir arada dolaylı veya açık olarak organizasyondaki problemlere nasıl yaklaşılması gerektiğini ve karar alınırken neler yapılması gerektiğini açıklayan bir örgütsel anlaşma meydana getirir. Tahmin, bir değişkenin bazı varsayımlar altında gelecek dönemlerde alacağı değerlerin önceden yaklaşık olarak belirlenmesidir ve işletmelerin, günümüz hızla değişen iş dünyasında karar alma ve yatırım işlemlerini planlayabilmesi için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir Çalışmada, belirli bir örgüt kültürüne sahip işletmelerin, kullandıkları tahmin yöntemleri üzerinde etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanında işletmelerin demografik özellikleri ile kültürleri arasında ilişki olup olmadığını da ortaya koymak hedeflenmiştir. Ayrıca kullanılan tahmin yöntemlerinin dağılımları, karşılaştırılması ve tahmin araçlarının tespiti de erişilmek istenen sonuçlar arasındadır. Örgüt kültürü ve tahmin ilişkisi ile ilgili literatür araştırması yapılarak iki kavram ilişkilendirilmiş ardından 60 adet firmaya yapılan anket ile araştırma sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına ulaşırken SPSS paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre örgüt kültürlerinin kullanılan tahmin yöntemleri üzerinde bilimsel nitelikte bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is thoughts, ideologies, values, assumptions, beliefs, expectations, approaches and norms that is shared by employees. Organizational culture integrates organization. These behavioral concepts, all together, directly or indirectly, generate organizational way of thinking that explains how to approach problems at organization and what to do when taking decisions. Forecasting is approximate and in advance determination of a variable?s future period values under some assumptions. Nowadays, organizations take place in a business world that changes very rapidly. Adjusting themselves to that environment and to plan their decisions and investment operations, forecasting is a must element. The aim of the study is to find out, if the organizations having specific culture has a scientifically effect on forecasting methods in use. Obtaining relation between organizational culture and demographic features of organizations are also intended. Besides, distribution and comparison of current forecasting methods and determining forecasting tools are aimed results. Organizational culture and forecasting related through literature researches. Hypothesis generated and survey conducted to 60 organizations. SPSS software is used to achieve the research results. According to research results, organizational culture has scientifically qualified effects on forecasting methods in use.