İstanbul Üniversitesi zooloji müzesi amphibia ve reptilia örneklerinin taksonomik yönden incelenmesi
A taxonomic investigation on amphibia and reptilia samples in zoology museum of Istanbul University
- Tez No: 332362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÖZULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Müzesi koleksiyon bölümünde muhafaza edilen ve son yıllarda müze koleksiyonuna eklenen ancak günümüze kadar taksonomik yönden incelenmeyen Amphibia ve Reptilia türleri morfolojik ve taksonomik yönden incelenmiştir. Taksonomik çalışmalar sonucunda Amphibia klasisine ait 5 türden Urodela ordosuna ait 2 tür (Lissotriton vulgaris, Triturus karelinii), Anura ordosuna ait 3 tür (Pseudopedia viridis, Rana dalmatina ve Pelophylax ridibundus) tespit edilmiştir. Reptilia klasisine ait 20 türden Lacertilia ordosuna ait 15 tür (Stellagama stellio, Anguis fragilis, Chamaeleo chamaeleon, Mediodactylus kotschyi, Hemidactylus turcicus, Darevskia valentini, Darevskia praticola, Lacerta agilis, Lacerta viridis, Ophisops elegans, Parvilacerta parva, Podarcis muralis, Podarcis tauricus, Ablepharus kitaibelii, Trachylepis vittata), Ophidia ordosuna ait 5 tür (Dolichophis jugularis, Natrix natrix, Natrix tessellata, Zamenis hohenackeri ve Typhlops vermicularis) tespit edilmiştir. Taksonomik statüsü belirlenen örneklerden Triturus karelinii, Chamaeleo chamaeleon, Hemidactylus turcicus, Darevskia valentini, Darevskia praticola, Lacerta viridis, Parvilacerta parva, Podarcis tauricus, Ablepharus kitaibelii ve Trachylepis vittata türleri müzemize kazandırılmıştır. Taksonomik çalışmanın yanı sıra sergi için hazırlanmış ve türleri belli olan tüm örnekler de tür listesine eklenmiş bunun sonucunda müzemizde üçü fosil kalıp olmak üzere toplam 75 tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Amphibia and Reptilia species that are conserved in the Zoology Museum collection of Istanbul University Faculty of Science and were added to the museum collection lately but not examined in terms of taxonomy until today were investigated in terms of morphologic and taxonomic. As a result of taxonomic studies 2 species belong to ordo Urodela (Lissotriton vulgaris, Triturus karelinii) and 3 species belong to ordo Anura (Pseudopedia viridis, Rana dalmatina ve Pelophylax ridibundus) of 5 species that are belonging to classis Amphibia were determined. 15 species belong to ordo Lacertilia (Stellagama stellio, Anguis fragilis, Chamaeleo chamaeleon, Mediodactylus kotschyi, Hemidactylus turcicus, Darevskia valentini, Darevskia praticola, Lacerta agilis, Lacerta viridis, Ophisops elegans, Parvilacerta parva, Podarcis muralis, Podarcis tauricus, Ablepharus kitaibelii, Trachylepis vittata), 5 species belong to ordo Ophidia (Dolichophis jugularis, Natrix natrix, Natrix tessellata, Zamenis hohenackeri and Typhlops vermicularis) of 20 species that are belonging to classis Reptilia were determined. Among the samples of which the taxonomic status were determined, the species Triturus karelinii, Chamaeleo chamaeleon, Hemidactylus turcicus, Darevskia valentini, Darevskia praticola, Lacerta viridis, Parvilacerta parva, Podarcis tauricus, Ablepharus kitaibelii and Trachylepis vittata were added our museum. In addition to the taxonomic status, all of the samples which were prepared for exhibition and whose species were known, are added to the species list; as a result total 75 species which three of them are fossil mold were determined.