El yapımı rüzgar gülü tasarımı ve denenmesi
Hand-made wind vane design and testing
  1. Tez No: 332368
  2. Yazar: NECATİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tesisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, rüzgâr enerjisinden elektriksel güç üreten rüzgâr gülü imal edilerek performans deneyleri yapılmıştır. Rüzgâr gülü çok kanatlı olarak 0,8 m ve 1 m çaplarında galvanizli metal sacdan imal edilmiş, her bir metal kanat sac şekillendirme makineleriyle biçimlendirilmiş ve kanatlar alternatörle birleştirilen bir rotora monte edilmiştir. Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde yüksek bir tepede (Gökçe Tepe) yapılan deneyler sonucunda, kanat sayısı azaldıkça devir sayısının arttığı tespit edilmiştir. En düşük rüzgâr hızı 4 m/s?de rüzgâr gülünden 10 d/d ile 36 W güç elde edilirken, en yüksek rüzgâr hızı 10 m/s?de rüzgâr gülünden 97 d/d ile 296 W güç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made windmill generates electrical power from wind energy performance standards. In a multi-bladed windmill diameter of 0.8 m and 1 m made of galvanized sheet metal, sheet metal forming machines, each forming a metal blade and the rotor blades are mounted in a combined alternator. High on a hill in the garden district of Osmaniye (Gokce Hill) as a result of the experiments, the wing has been found that the fewer the number of cycles. The lowest wind speed of 4 m / s wind rose from 10 d / d and 36 W of power is obtained, the maximum wind speed of 10 m / s wind rose from 97 d / d were obtained with a 296 W power.