Sarıçam ağaç malzeme ve farklı fiber kumaşları (FRP) ile elde edilen lamine ağaç malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Pine wood fiber materials and different fabrics (FRP) obtained by determining the mechanical properties of laminated wood material
  1. Tez No: 332395
  2. Yazar: OSMAN MISTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; sarıçam odunundan 6mm kalınlığında katmanlar üretilmiş; bu katmanlar karbon fiber kumaş (CFRP), cam fiber kumaş (GFRP) ve özel fiber kumaş yapıştırıcısı olan poliüretan esaslı reçine + L285 (reçine) + H285 (sertleştirici) ile ½ oranında eklenerek 3 kat üst üste yapıştırılmıştır. Bu yöntemle elde edilen lamine ağaç malzemelerin mekanik performanslarında meydana getirdiği değişim miktarının belirlenmesi ve ahşap malzemenin kullanım alanının artırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla; TS 2470 numaralı standart esas alınarak, sarıçam (Pinus silvestris L.) odunundan hazırlanan örnekler karbon fiber (CFRP) ve cam fiber (GFRP) takviyeli kumaş ile poliüretan esaslı epoksi reçine + L285 (reçine) + H285 (sertleştirici) yapıştırıcı kullanılarak güçlendirme çalışması yapılmıştır. FRP ile güçlendirilen bu örnekler, TS 2474 esaslarına göre statik eğilme direnci, TS 2477 esaslarına göre dinamik eğilme, şok direnci ve TS 2595 esaslarına göre liflere paralel ve liflere dik basınç direnci deneylerine tabi tutulmuştur. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda; statik eğilme direncinde en yüksek artış miktarı, çift bileşenli poliüretan esaslı reçine + L285 (reçine) + H285 (sertleştirici) kullanılarak tek ve çift yönlü yapılan güçlendirme çalışmalarında ki bulunan değerler, sarıçamın kendi örneklerinde ki değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; statik eğilme, dinamik eğilme ve liflere dik basınç deneyinde en yüksek değer karbon fiber takviyeli sarıçam olarak saptanmıştır. Liflere paralel basınç direnci deneyinde ise herhangi bir artış bulgusu olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 6mm thick layers made ??of pine wood, these layers of carbon fiber fabric (CFRP), glass fiber cloth (GFRP) and a special polyurethane resin + L285-fiber fabric glue (resin) + H285 (hardener) by adding ½ to 3 times affixed to the top. This is obtained by way of the mechanical performance of laminated wood materials and wood material, determine the amount of change caused by an attempt to increase the area of ??use. For this purpose, on the basis of the standard on the TS 2470, Scotch pine (Pinus silvestris L.) samples were prepared from the wood of carbon fiber (CFRP) and glass fiber (GFRP) reinforced epoxy resin based on polyurethane with fabric + L285 (resin) + H285 (hardener) using adhesive strengthen the study was conducted. These examples are reinforced with FRP, in accordance with the static bending strength TS 2474, TS 2477 in accordance with the dynamic bending, shock resistance, and in accordance with TS 2595 parallel and perpendicular to the fibers were subjected to compressive strength tests. As a result of experimental studies, static bending resistance, the amount of the high-rise, two-component polyurethane resin + L285 (resin) + H285 (hardener) that works by using the values ??in single and bi-directional reinforcement, Scots pine forest that their samples were compared with the values??. As a result, static bending, dynamic bending and perpendicular pressure test has been identified as the highest value of carbon fiber-reinforced pine. Parallel fibers have not been evidence of any increase in the pressure strength tests.