Sıvı azot muamele görmüş ve boraks ile emprenye edilmiş ağaç malzemenin yanma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of combustionproperties of wood material treated with liqued nitrogen and borax
  1. Tez No: 332396
  2. Yazar: OSMAN ÇALIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağaç malzeme insanların kullandığı çeşitli yapı malzemeleri içerisinde en eski olanlardandır. Çağımızın getirdiği teknik yeniliklere ve çok sayıda yeni malzemenin var olmasına rağmen sahip olduğu üstün özellikleri nedeniyle günümüzde de önemini korumaktadır. Ağaç malzeme bu özellikleri yanı sıra istenmeyen bazı özelliklere de sahiptir. Bunlardan en önemli olanı yanmasıdır. Ağaç malzeme bileşiminde karbon ve hidrojen içermesi nedeniyle yanmaya müsaittir. Ağaç malzemenin yanma özelliklerinin belirlenmesi, yapıda kullanım yeri ve amacına uygunluk bakımından önemlidir. Sıvı azot muamelesi sonrası Boraks ile emprenye edilen tüm ağaç malzemelerin retensiyon miktarları artmıştır. Buna paralel olarak sıvı azot muamelesi ve sonrasında boraks emprenye ile edilmiş örneklerde ağırlık kayıpları % 50-65 seviyelerinde azalmıştır. Yangın riski olan yapılarda emprenye işlemi öncesi sıvı azot uygulanması ve boraks ile emprenye edilmesi önerilmektedir. Anahtar Sözcükler : Ağaç malzeme, boraks, sıvı azot, yanma. Bilim Kodu : 711.3.023
Özet (Çeviri)
Wood material is among the oldest building material that people used. Although there are lots of new techniques and various building materials, it is still very important in terms of its excellent features. Besides these features, wooden material has also some disadvantages. Among these disadvantages, the important one is combustion. It is tend to combustion since wooden material includes carbon and hydrogen in its blend. Defining the features of wooden material is important in terms of its field of usage and purpose. Retention values of wood samples which impregnated with borax chemical after treated to liquid nitrogen were increased. Besides, mass loss of samples which impregnated with borax chemical after treated to liquid nitrogen were decreased between 50- 65%. It is suggested to use liquid nitrogen application before impregnate process and also use borax as a chemical at building where there is fire risk. Key Words : Wood material, surface, combustion. Science Code : 711.3.023