Hiyerarşik gri ilişkisel analiz yöntemiyle çok kriterli tesis yeri seçimi
A multi criteria facility location selection by hierarchy grey relational analysis method
  1. Tez No: 332421
  2. Yazar: CENGİZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada tesis kuruluş yeri seçim problemi, yakın gelecekte Anadolu?nun kuzey, doğu ve güneydoğusunda açılması planlanan çağrı merkezleri için, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla ele alınmış ve çözülmüştür. Çözüm için karar sürecini etkileyen tüm kriterler belirlenmiş ve kısaca açıklanmıştır. Çağrı merkezi tesis kuruluş yeri seçim kriterleri irdelenerek oluşturulan karar sürecinde farklı alternatifler arasından en uygun tesis kuruluş yeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, facility location selection problem is handled and solved for the call centers, considered to open in the near future in north, east and southeast Anatolia, using a combination of the Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Grey Relational Analysis (GRA). For the purpose of solving the problem all criteria which effect the decision making process are determined and explained shortly. The most appropriate location among the alternatives is set in the decision making process created by examining call center facility location selection criteria.