Aktif kontrollü faydalı yük taşıma sistemlerinin güdüm, kontrol ve navigasyon açısından incelenmesi.
A study of the active controlled useful load parachute systems in terms of guidance, control and navigation.
  1. Tez No: 332420
  2. Yazar: SERTAÇ KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada son zamanlarda dünya ordularının harekat sahasında etkinlikle kullanmaya başladığı Aktif Kontrollü Faydalı Yük Paraşüt Sistemleri (JPADS) incelenerek, yerli imkanlarla İHA ve UYDU üretebilen ülkemizde söz konusu sistemlerin aynı şekilde üretilip üretilemeyeceği tartışılmıştır. Çalışmalar esnasında bir çok tedarikçi ve asıl firma ile temasa geçilmiş, yurt içerisinde kendi imkanları ile bu sistemi prototip olarak üretip test uçuşları yapmaya çalışan kişilerle temaslar kurulmuştur. Bu tez Aktif Kontrollü Faydalı Yük Paraşüt Sistemlerinin güdüm, kontrol ve navigasyon sisteminin nasıl olabileceği hakkında sistem mühendisliği yaklaşımı ile ilgili bilgiler içermektedir. Çalışmalar göstermiştir ki şu an kullanılmakta olan Aktif Kontrollü Faydalı Yük Paraşüt Sistemleri ülkemizde çeşitli imkan ve kabiliyetler sahip özel ve tüzel kuruluşların organize edilmesi ve üniversitelerde bu tür sistemler üzerine çalışmalar yürüten değerli hocalarımızın katkısı ile yerli olarak imal edilebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world?s leading powerful armies are trying to perform duties more efficently and with a lower rate of losses of human resources by excluding human factor from operation areas. To end that, any kind of un manned wehicle is being tried to be produced and those vehicles can almost be used in each phase of operations. Being an air component, unmanned air vehicles are of great value as a force multiplier in operation conditions. In this study, the active controlled useful load parachute system (JPADS) started to used efficiently in operation areas by world?s leading armies has been examined, and it has been discussed wheter those systems can be produced in our country in which certain unmanned aero vehicles (IHA) and satellites can already be produced by local means. During our research, we got in contact with several supplirs, firms, and third persons trying to produce prototype models and make check flights with them. This thesis includes information about the approach of systems engineering explaining direction, control and navigation systems of JPADS. The study shows that JPADS can also be produced nationally in Turkey in the event of that certain private and legal entities having the relevant means and capacities are organized and some esteemed teachers searching on this kind of systems at universities contribute to the studies.