Kütane vaskülitlerde seri biyopsilerle histopatolojik evrimin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 33248
  2. Yazar: S. ZAMBAK DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kütane vaskülitlerde bulunan infla- matuar infiltratla ilgili olarak 2 teori mev cuttur. İlk teori, inflamatuar infiltratın dinamik olduğunu, lezyon yaşlandıkça değiştiğini, diğeri ise 2 farklı ve bağımsız paternde selüler infiltrat olduğunu ileri sürer. Bu çalışmada, spontan olarak mey dana gelmiş kütane vaskülitli 10 hasta dan, seri olarak aldığımız biyopsilerle lezyonların histopatolojik evrimini de ğerlendirdik. nükleerlerin hakim olduğu tipe değişti ğini gözlemledik. Bu, ilk teoriyi doğrula yacak şekilde vaskülitlerin dinamik yapı sını destekleyen ve vaskülit gibi dinamik bir prosesde biyopsi alırken zamanlamanın ve seri biyopsiler almanın önemini vurgu layan bir bulgudur. Diğer yandan, seri biyopsiler sadece kütane vaskülitlerin za- mansal evolüsyonunu ortaya koymaz; pri mer vaskülitlerin komşu dokulardaki inflamasyona sekonder olarak gelişen vaskülitlerden ayırd etmemize de yardım eder. 10 hastanın 9'unda, lezyonlaryaşlan- dıkça inflamatuar infiltratın miks veya nötrofillerin hakim olduğu tipten mono- Böylece, vaskülitler için basit fakat daha doğru ve yol gösteren bir sınıflama şeması yapmak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Two theories exist with regard to the inflammatory infiltrate present in cu taneous vasculitis. The first theory sug gests that inflammatory infiltrate is dy namic, changing with the age of the le sion. The other favors that there are two distinct and separate patterns of cellular infiltrate. In this study, we evaluated the evo lution of the lesions histopathologically, by taking serial biopsies from 1 0 patients with spontaneously induced cutaneous vasculitis. In 9 of 1 0 patients, we observed that the inflammatory infiltrate has changed from mixed or neutrophil - predominant type to mononuclear - predominant type as the vasculitic lesions aged. This is a finding that supports the dynamic na ture of vasculitis and stresses the impor tance of timing when taking biopsy, and of taking serial biopsies in a dynamic process such as vasculitis. On the other hand, serial biopsies not only reveal the temporal evolution of cutaneous vasculitis, but also help to differentiate primary vasculitis from those occuring secondary to inflam mation in the neighbouring tissue. Thus, it may be possible to make a simple but more accurate and leading classification scheme for vasculitis.