Lupus eritematozuslu hastalarda deri bulgularının yaşam kalitesine etkisi
Effect of the quality of life in patients with cutaneous lupus erythematosus
  1. Tez No: 310006
  2. Yazar: YILDIZ GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ARICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Romatoloji, Dermatology, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Lupus eritematozus, sıklıkla deri bulgularıyla giden kronik, inflamatuvar bir hastalıktır. Kutane lupus eritematozus üç formda kategorize edilir: Kronik kutane lupus eritematozus, subakut kutane lupus eritematozus ve sistemik lupus eritematozus. Son yıllarda sağ kalım oranlarındaki iyileşmeye rağmen, hâlâ lupus eritematozuslu hastaların beklenen yaşam ömrü genel popülasyondan kısadır. Lupus eritematozuslu hastalarda, hastalık gidişatını değerlendirmek amacıyla organ spesifik ölçümlere ihtiyaç duyulmaktadır.Deri bulguları için, daha önce yayınlanmış ve onaylanmış olan revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksi ölçeği kullanılmaktadır.Burada, revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksinin Türkçe tercümesinin kullanılabilirliği ve lupus eritematozusun yaşam kalitesine etkisi incelenmiştir.Çalışmamız klinik veya patolojik olarak lupus eritematozus tanısı konumuş 93 hastayı kapsamaktadır. Her bir hastaya, Kısa Form-36, Skindeks-29+3 ve modifiye sağlık değerlendirme anketini içeren bir dizi soru soruldu. Ayrıca hastalar, kişisel demografik özellikleri ve hastalık geçmişleriyle ilişkili soruları cevapladılar. Aynı muayenede, hastalara revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksi ölçeği uygulandı.Yaş, cinsiyet, hastalık süresi, hastalık alt tipi ve yüz tutulumu gibi birçok bağımsız faktörün revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksi, Kısa Form-36 ve Skindeks-29+3 ile ilişkisi test edildi.Yüz tutulumu olan hastalar ile revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksi aktivite skoru arasında pozitif bir korelasyon vardı. Kısa Form-36 alt grupları ile yaş ve erkek cinsiyet arasında pozitif bir korelasyon saptandı. Skindeks-29+3 alt skalaları ile hastalık alt tipi ve yüz tutulumu arasında pozitif; yaş ile negatif korelasyon görüldü.Revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksi aktivite ve hasar skoru ile Skindeks-29+3 alt skalaları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulundu.Bu çalışma bize, eklem tutulumu olan hastalarda modifiye sağlık değerlendirme anketi skorlarının belirgin olarak yüksek olduğunu gösterdi. Skindeks-29+3 fonksiyonel alt skalası ile modifiye sağlık değerlendirme anketi arasında pozitif korelasyon, Skindeks-29+3 fonksiyonel alt skalası ile Kısa Form-36 fiziksel fonksiyon arasında negatif korelasyon mevcuttu. Kısa Form-36 fiziksel fonksiyon alt skalası ile modifiye sağlık değerlendirme anketi arasında negatif bir korelasyon vardı.Çalışmamızın sonucunda, revize kutane lupus eritematozus hastalık alan ve şiddet indeksinin, lupus eritematozuslu hastalarda kutanöz aktivite ve hasarın hesaplanmasında kullanılabilecek etkili bir araç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Lupus erythematosus is a chronic autoimmune disease that frequently involves the skin. Cutaneous lupus erythematosus categorized into three groups: chronic cutaneous lupus erythematosus, subacute cutaneous lupus erythematosus, and systemic lupus erythematosus. Despite the improvement in the survival rates over the past few decades, lupus erythematosus patients still have a shorter life expectancy than the general population. Organ-specific measurements are needed to evaluate the progress of the disease in patients with lupus erythematosus.Previously approved and published instrument which is revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index scale use for the skin findings.Herein, we investigated the availability of the Turkish translation of revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index and the effects of lupus erythematosus on quality of life.The study included in clinically or pathologically diagnosed 93 lupus erythematosus patients. Each patients were asked to complete a series of questionnaires, including the Short Form-36, the Skindex-29+3 and modified Health Assessment Questionnaire. They also answered the questions which about their previous personal demographic characteristics and disease history. At the same visit, the physician applied revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index scale.A number of independent factors which including age, gender, disease duration, disease subtype and facial lesions were tested for an association with revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index, Short Form-36 and Skindex-29+3.There were positive correlations between revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity ındex activity scores and the patients with facial involvement. Short Form-36 subgroups showed positive correlations between age and male gender. Skindex-29+3 subscales showed positive correlations between disease subtype and facial lesions; showed negative correlaitons between age.We found a moderate correlation between revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index activity and damage score with Skindex-29+3 subscales.This study show that modified health assessment questionnaire scores are clearly higher in patients with joint involvement findings. There was positive correlation between Skindex-29+3 functioning subscales with modified health assessment questionnaire and there was negative correlation between Skindex-29+3 functioning subscales with Short Form-36 pysical function. Short Form-36 pysical function and modified health assessment questionnaire showed negative correlations.At the result of our study we thought that; revised cutaneous lupus erythematosus disease area and severity index is an effective tool in assessing cutaneous activity and damage in patients with lupus erythematosus.