Türk kamuoyunun Avrupa Birliği algıları: Antakya'da Hıristiyan topluluğun Avrupa Birliği'ne bakışı
Perception of Turkish public opinion of European Union: Christian society in antioch view of the European Union
  1. Tez No: 332574
  2. Yazar: BAYRAM BARIŞ ALTINDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TANIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamuoyu kavramı toplumların siyasal kültürünün oluşumunda ve siyasal hayatlarında olduğu kadar dış politikalarının oluşturulmasında da önem kazanmaktadır. Kamuoyu Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde de önemli bir role sahiptir. Türkiye 1959 yılında Avrupa Birliğine ortaklık için başvurmuştur ve bu tarihten bu yana birliğe tam üye olabilmeyi umut etmektedir. Diğer taraftan Avrupa Birliği kısa bir zaman önce 1999 yılının Aralık ayında Türkiye'yi resmi aday ülke olarak kabul etmiştir. Her iki taraf 2005 yılında üyelik müzakerelerine AB'nin kendi içerisinde uzun tartışmalardan sonra başlayabilmiştir. Resmi aday statüsüne ve üyelik müzakerelerindeki kısmi ilerlemeye rağmen Türkiye ile AB ilişkileri sürekli bir ilerleme göstermemiş, inişler ve çıkışlar yaşanmıştır. Avrupa Birliğinin bu süreçte artan talepleri yüzünden Türkiye kamuoyunun AB üyeliği konusundaki olumlu tavrını 2005 yılından bu yana geçen yedi yıl içerisinde olumsuz hale dönmüştür.AB anayasasının onay süreci, AB seçkinlerine Avrupa Birliğinin yararları konusunda halkın ikna edilmemesi durumunda AB projesinin başarısız olacağını göstermiştir. Bu nedenler AB liderleri kamuyonun daha ileri bir entegrasyon için ne kadar önemli olduğunun farkına varmışlardır. Bu çalışma AB tarafından yaptırılan Eurobarometre anketlerinden yararlanarak bireylerin AB ile ilgili bilgileri, düşünceleri ve tutumlarının incelemektedir. AB konusundaki Türk kamuoyu son dönemde önemli değişim geçirmiştir. Bu çalışma bu değişimin dinamiklerini ve yönünü göstermeyi amaçlamaktadır. Eurobarometre anketleri genel olarak Türk kamuoyu hakkında fikir verseler de azınlıklar gibi farklı sosyal grupların algı ve tutumlarını içermemektedirler. Bununla birlikte AB tarafından yayınlanan Türkiye ile ilgili ilerleme raporlarında gündeme getirilen en önemli konulardan birisi Türkiye'deki sosyal grupların ve özellikle azınlıkların durumudur. Bu nedenle bu grupların AB ile ilgili algı ve tutumlarını anlamak önemlidir.Bu çalışmanın en önemli amacı Antakya'daki Ortodoks, Katolik ve Protestan Hıristiyanlardan oluşan Hıristiyan toplumunun AB ile ilgili bilgi düzeyini, görüşlerini ve tutumlarını incelemek ve ortaya koymaktır. Bu toplumun AB ile ilgili algı ve tutumlarını anlamak ve genel Türkiye kamuoyunda farklı olup olmadığını tespit etmek önemlidir. Çalışma bu nedenle Antakya'daki Hıristiyan toplumu ile Türkiye genel kamuoyu arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları da incelemektedir. Çalışma Türkiye'de en az çalışılan sosyal gruplardan birisinin görüşlerini inceleyerek sosyal bilimlere katkı yapmayı ümit etmektedir.ANAHTAR KELİMELERKamuoyu, Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Algısı, Antakya, Hıristiyan Topluluğu
Özet (Çeviri)
The concept of public opinion is important for the formation of states' foreign policies as well as political culture of a society and its domestic politics. Public opinion has also played a role in the Turkish accession process to the European Union. Turkey has applied for associate membership to the European Union in 1959. Ever since Turkey has hoped to become a full member in the Union. However the EU only recently accepted the Turkey as an official candidate in December 1999. Both sides started membership negotiations in 2005 after much discussion in the EU. Despite its status as an official candidate and some progress in the membership negotiations, Turkey-EU relations has not showed a steady progress. There were ups and downs on this long road. As a result of the EU's increasing and sometimes unnecessary demands, Turkish public has changed its positive opinion about the membership to a negative one in about 7 years since 2005. The recent process of the constitutional approval showed to the EU elites that without persuading the public about the benefits of the Union, the EU project is likely to fail. Therefore, the EU leaders realize the importance of the public opinion play in further integration. This study analyzes data from the Eurobarometer surveys conducted by the European Union to determine individuals' knowledge, thoughts and attitudes towards a number of issues concerning the EU. Turkish public opinion about the European Union has changed over the years. The study aims to show the dynamics of these changes and its direction. Although the Eurobarometer surveys give information about the Turkish general public opinion they do not include the opinions of various social groups in the survey such as minorities. However, one of the most important issues raised in every progress report about Turkey is the condition of various social groups especially non-Muslim minorities. Therefore, it is important to understand the views of these minorities about the EU.The major purpose of this study is to understand the level of knowledge, views and attitudes of the Christian community including Orthodox, Catholic, and Protestant Christians. It is important to understand if the views, perceptions and expectations of this community differ from the general public opinion in Turkey. The study aims to compare and contrast the community views with the Turkish general public opinion about the EU. It hopes to make a contribution to social science with studying the views of a less well known social groups in Turkey.KEY WORDSPublic Opinion, EuropeanUnion,Perception of EuropeanUnion, Antioch, Christian Community