Burdur'un ilçelerindeki Türk Dönemi eserleri
Turkish Period works in the districts of Burdur
  1. Tez No: 332591
  2. Yazar: SERTAN ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. SELDA ÖZGÜN CİRTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Neolitik çağa kadar inen bir iskan yeri olan Burdur, ilk olarak Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Türk egemenliğine girmiştir. Selçuklular giriştikleri imar faaliyetleri ile bölgeyi Türkleştirmişlerdir. Daha sonra bu inşa faaliyetleri Hamidoğulları ile Osmanlı Devleti döneminde de devam etmiştir.Burdur'un Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova ilçelerinde yapılan araştırmalarda ikisi Anadolu Selçuklu eseri, 21'i de Osmanlı eseri olmak üzere 23 yapı tespit edilip incelemeye alınmıştır.İncelediğimiz yapılar arasında yer alan on cami, bir mescid, bir türbe, iki han, yedi sarnıç, bir ilkokul ve bir hükümet konağı plan tipi, malzeme, teknik, yapı elemanları ve süsleme açısından değerlendirilmiştir.İncelenen yapılarda Hamidoğullarına ait herhangi bir eserle karşılaşılmazken, en eski örnekler ise Selçuklular döneminde inşa edilmiş olan İncir Han ve Susuz Han'dır. Diğer yapılar Osmanlı döneminde yapılmış olup, yapıların çoğu 19. veya 20. yüzyılda inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burdur, which is a settlement dating back to Neolithic Age, went under the Turkish rule in the Anatolian Seljuk period first and then the Seljuks turkified the region by initiating public works that also continued in Hamid Dynasty and Ottoman Empire period.As a result of the research made in Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Karamanlı, Kemer, Tefenni and Yeşilova districts of Burdur, totally 23 constructions, two of which are Anatolian Seljuk works and 21 of which are Ottoman works have been identified and analyzed.The analyzed constructions, consisting of ten mosques, one mescid, one tomb, two caravanserais, seven cisterns, one elemantary school and one government house, have been evaluated in terms of plan type, material, technical aspects, structural elements and decoration.While any works belonging to the Hamid Dynasty don?t exist among these constructions, the oldest examples are İncir Caravanserai and Susuz Caravanserai built in the Seljuks period. The other constructions were built during the Ottoman period mostly in the 19th and 20th centuries.