An assessment of coping mechanisms with poverty in Turkey after the 2008 global crisis: A study based on Turkey welfare monitoring survey
2008 küresel krizi sonrası Türkiye'de yoksullukla başa çıkma yollarının değerlendirmesi: Türkiye refah izleme anketi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 332696
  2. Yazar: BUSE ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAY ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, 2008 küresel krizinden sonra Türkiye'deki düşük gelirli hane halklarının fakirlikle başa çıkma stratejilerini araştırmakta ve bu stratejileri etkileyen başlıca faktörleri ortaya koymaktadır. Türkiye Refah İzleme Anketi (2009) sonuçlarına göre, fakir hane halkları sağlık hizmetlerinin kullanımını azaltmışlar, yiyecek tüketimini kısıtlamışlar ve eğitim harcamalarında kesintiye gitmişlerdir. Bunun yanında, en düşük gelir seviyesindeki hane halkları arasında, ihtiyacı olduğu ve hukuken hak ettiği halde, sosyal güvenceye erişemeyen birçok aile bulunmaktadır. Kriz ortamında fakirlikle başa çıkabilmek için, bu aileler genellikle resmi olmayan kanalları kullanmaktadırlar.Bu kapsamda, bu çalışma kentsel ve düşük gelirli hane halklarının belirleyici özelliklerini ve fakirlikle başa çıkma stratejilerini istatistiksel olarak özetlemektedir. Stratejileri belirleyen başlıca özelliklerin saptanmasında probit regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Genel olarak, hane halkı boyutu, hane refahı, hane reisinin istihdam durumu ve sosyal güvence sahipliği kentsel hane halklarının fakirlikle başa çıkma yolları üzerinde önemli etkiye sahip bulunmuştur. Zor durumlarda kullanılan ilişkilere gelince; refah seviyesi, hane reisinin yaşı, istihdam durumu ve hane içerisinde konuşulan dilin Türkçe'den farklı olması, kullanılan ilişki çeşidi üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkiye sahiptir. Araba sahipliği ve 15 yaş altı çocuk sayısı ise hiçbir regresyonda önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis evaluates the variation among low income people?s strategies for coping with poverty in Turkey after the 2008 global crisis and tries to understand the main factors and characteristic differences leading to variations in their decisions. According to Turkey Welfare Monitoring 1st Round (2009) results, low-income households reduced the use of health services, decreased food consumption and also reduced education expenditures. Besides, despite the limited coverage of social insurance in Turkey, poorest urban households do not have access to public safety net programs. They generally use their informal networks while dealing with poverty.In this context, the thesis summarizes descriptive statistics of urban poor characteristics and their reactions to income shocks. Probit estimations are used to determine the factors, such as wealth, household size, education level, employment status, number of children, being an immigrant etc., affecting coping mechanisms of low income people. In general, household size, wealth level of the family, employment status of the household head and social security ownership are found to be significant in Turkish poor urban household strategies to cope with poverty. Furthermore, the city where respondents of the survey reside determines the strategies of households. Household belongings, age, unemployment and speaking other language than Turkish inside the households appear to have strong effects on network choices. Private car ownership and number of children under age 15 are not found to be significant in any regressions.