A dynamic investment model under time-inconsistency
Zaman tutarsızlığı altında dinamik yatırım modeli
- Tez No: 332697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, bir işverenin zaman tutarsızlığı olan bir yatırımcı ile etkileşim içinde olduğu üç dönemlik bir dinamik yatırım modelini analiz ettik. Biz, literatürde yaygın bir şekilde kullanıldığı gibi, zaman tutarsızlığını için ß? tercihlerini kullandık. Her dönemde, yatırımcı bir miktar yatırım yapar ve daha sonra bu yatırım miktarını gözlemleyen bir işveren teklif yapar ya da yapmaz ve sonra yatırımcı teklifi kabul eder veya etmez. Herhangi ? ve ß ikilisi için, zaman tutarsız sofistike ve naif yatırımcı tipleri için optimal yatırım miktarlarını bulduk. Sofistike yatırımcı için belli bir ß'ın üzerindeki bütün ß lar için ve ?'nın ara değerleri için, zaman tutarlığı arttıkça, oyun birinci periyot yerine ikinci periyotta sonlanır. Ayrıca, oransal olarak büyük olan ? değerleri için, zaman tutarlılığı arttıkça oyun üçüncü periyod yerine ikinci periyotta sonlanır. Fakat yatırımcı naif olduğu durumda belli bir ß değerinin altındaki bazı ? değerleri için, zaman tutarsız bir yatırımcı olduğunu öğrendikten sonra fikrini değiştirir ve oyunu üçüncü periyotta sonlandıracak şekilde bir başlangıç yatırımı yapmış olsa da, oyunu ikinci periyotta sonlandırır. Ayrıca bütün ? ve ß değerleri için naif yatırımcı hata yaparak, en az sofistike yatırımcı kadar toplam yatırım yapar. Ayrıca işveren için, bütün ? ve ß değerleri için naif bir yatırımcı ile çalışmak daha karlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze a three period dynamic investment model where a principal interacts with an agent who is time-inconsistent. We use ß? preferences to capture time-inconsistency as it is widely used in the literature. Every period, the agent invests an amount and then the principal, observing the investment amount, makes an offer or not, and then the agent accepts the offer or not. For any ? and ß combination, we find the optimal investment streams for both sophisticated and naive type of time-inconsistent agent. For a sophisticated type of agent, for ßs above a threshold, we find that for intermediate values of ?, as the degree of time-inconsistency increases, the game ends in the second period rather than the first period, and for relatively high values of ?, as the degree of time-inconsistency increases, the game ends in the second period rather than the third period. When the agent is naive, however, for a range of ? values, below a certain ß value, the agent after realizing that he is time-inconsistent changes his mind about his investment decision and ends the game in the second period, even though he made an investment in the first period with which he intended to end the game in the third period. We also find that for all ? and ß values naive agent erroneously makes an overall investment that is at least as big as that of the sophisticated agent. Also, for the principal, it is better that the agent is naive rather than sophisticated for all ? and ß values.