Sosyal düzensizliğin uyuşturucu kullanımına etkisi: İsveç örneği
Impact of social disorganization on drug use: Sweden case
- Tez No: 332762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte şehirlerin fiziki ve beşeri yapısında değişimler meydana gelmiş bu değişimler sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar, toplumsal yapıyı etkileyerek beraberinde sosyal düzensizliği ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu sosyal düzensizlik de toplumlardaki suç oranını arttırmıştır. Bu çalışmada suç ve suç mağduriyetine sebep olan sosyal düzensizlik teorisi faktörlerinin İsveç?de yaşayan Türk göçmenleri üzerinde uyuşturucu kullanımına etki edip etmediği araştırılmaya çalışılmıştır. Sosyal düzensizlik teorisinin alt faktörleri olan etnik heterojenlik, şehirleşme ve sosyal kontrol mekanizmalarının çöküşü gibi faktörlerin suça ve suç mağduriyetine neden olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uyuşturucu kullanımıyla suç arasında doğru orantılı bir ilişkinin olduğu; dolayısıyla suçun oluşmasına etki eden sosyal düzensizlik faktörlerinin uyuşturucu kullanımında aynı yönlü etki edeceği değerlendirilmektedir. Yapılan bu araştırma sonucunda literatürde daha önce yapılmış olan araştırmalara paralel olarak etnik heterojenlik, sosyal kontrol mekanizmalarının çöküşü faktörlerinin uyuşturucu kullanımına etkisi olduğu ortaya koyulmuş ancak, şehirleşme faktörünün ise beklentilerin aksine uyuşturucu kullanımına etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Negative impact of physical and social changes happened in the cities with the advent of industrial revolution caused social disorganization. As a result social disorganization had increased the crime rates.This study analyzed the impact of factors of social disorganization theory causing crime and victimization on the drug use of Turkish immigrants living in Sweden. Analysis results showed that factors like ethnic heterogeneity, residential mobility, low economic status, broken families, urbanization, breakdown of social control mechanism and social isolation discussed in the social disorganization theory literature was affecting crime and victimization. It is proposed that there is a linear relationship between drug use and crime; therefore, factors affecting social disorganization would also affect drug use. In parallel with previous studies, this study found that ethnic heterogeneity and collapse of social control mechanisms are found affecting drug use, but contrary to the expectations urbanization was not found influential on it.