Türkiye'de firmalarda istihdam edilen endüstri ürünleri tasarımcılarının motivasyon faktörleri
The motivation factors for in-house industrial designers in Turkey
  1. Tez No: 332862
  2. Yazar: ŞAHİKA ETEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, firmalarda istihdam edilen veya hayatının bir döneminde istihdam edilerek çalışmış olan endüstri ürünleri tasarımcılarının motivasyon faktörlerini incelemek üzere bir araştırma yapılmıştır. Türkiye'de bu alanda benzeri bir araştırma bulunamadığından dolayı, araştırma sorusunun yanıtları alınmak üzere yapılan çalışma bu alanda başlangıç niteliğindedir. İş yaşamında motivasyon konusunun özellikle başarı için önemli bir unsur olması sebebiyle, bu meslek dalı için motivasyon faktörlerinin incelenmesi gerekmektedir ve bulgular değerlendirilmelidir. Elde edilen sonuçların, Türkiye'de istihdam edilen ve çeşitli firmalarda görev yapan Endüstri ürünleri tasarımcılarının verimliliğinin arttırılması ve onlara daha bilinçli yaklaşılmasını sağlayacak bir kaynak olarak kullanılması hedeflenmiş ve çalışma tamamlanmıştır. Sonuçlar, daha sonra bu alanda yapılacak araştırmalar için bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a research has been conducted to evaluate the motivation factors of in-house industrial product designers who are, or once have been, employed by companies.The study was thus brought to an end hoping that results achieved would be used as a reference source of enhancing efficiency of Industrial product designers working as in-house designers in various companies in Turkey and of exhibiting a more well-informed approach towards them. Results would turn out to be a reference source for new researches to be conducted in this field. As aspect of motivation is a particularly important factor of success in business life, one needs to evaluate factors of motivation for this branch of profession and to assess relevant findings.