A computer aided learning application in industrial engineering
Endüstri mühendisliğinde bilgisayar destekli öğrenme uygulaması
  1. Tez No: 333039
  2. Yazar: ZEYNEP KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN MURAT ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Öğrenme kelimesi, bilgi edinmek, yetenek ve beceri kazanmak anlamlarına gelmektedir. Öğrenme işi sonucunda yeni yetenekler, davranışlar kazanılır ve bilgi öğrenimi gerçekleşmektedir. Eğitim kurumlarının bilgiye ek olarak kişisel öğrenme üzerinde de etkin bir rolü vardır. Son 20 yılda öğrenme ile ilgili önemli araştırmalar ve gelişimler yaşanmıştır. Klasik öğrenme olarak ifade edilen öğrenme çeşidinde araştırma geliştirmeler sonucunda ilerlediğini ve yerini elektronik öğrenmeye bırakmaya başladığını görüyoruz. Bu araştırmalara istinaden endüstri mühendisliği için bilgisayar destekli öğrenme üzerine bir çalışma yaptık. Envanter kontrolü ve üretim planlama konularını kapsayan bir tasarım hazırladık. Bilgisayar destekli eğitim sayesinde, kullanıcılar zaman ve yer konularında esneklik kazanılabilmektedir. Bir diğer faydası ise kullanıcılar başka bir insana, öğretmene ayrıca ihtiyaç duymadan öğrenim görebilmektedir. Tasarladığımız uygulamanın ismi WashMac Game olup toplamda 3 seviyeden oluşmaktadır. Basitten başlayarak üretim ve satış süreçlerinde üretilecek miktarları hesaplamayı, envanteri takip etmeyi öğretmeyi hedefliyoruz. Öğrenme stillerini baz alarak animasyonlar kullandık. Kullanıcının dikkati çekebilen bir oyun olmasına dikkat ederek tasarımı hazırladık.
Özet (Çeviri)
Learning is the most central process in education where it?s essential outcome being the assimilation of new skills, abilities, perspectives, attitudes, and knowledge. Learning is a life-long quest that is vital in today?s information based economy. Educational institutions, though not exclusively, play a significant role in an individual?s learning journey. Over the last two decades there has been significant research and development in methods of learning and teaching mostly spearheaded by institutions of higher education. At the core of these R&D efforts lie the need for improving the effectiveness of traditional methods of learning and teaching. Motivated by this need we designed and report here a computer aided learning application that helps better teach and learn some of the topics in inventory control and production planning in the discipline of industrial engineering. Computer aided learning environment provides time and location flexibility, enables asynchronicity, self-pacing, and experiential self-learning, extensively utilizes multi-media, and supports multiple types of learning styles. We designed our application in order to take advantage of all the benefits of this environment to reinforce the learning goals associated with our application area.Our application is a learning tool named WashMac Game. The game has three levels that are aligned with the progress of the student. Each level aims to simulate the production and sales process and teaching to calculate the product amounts. There are animations for teaching and understanding more easily and accurate.