Mechanics of spastic muscle and effects of treatment techniques: Assessments with intra-operative and animal experiments
Spastik kas mekaniği ve tedavi yöntemlerinin etkilerinin intra-operatif deneyler ve hayvan deneyleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 333110
  2. Yazar: FİLİZ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ALİ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, epimüsküler miyobağdokusal kuvvet iletimi (EMKİ) çerçevesinde spastik kas mekaniğine ve yaygın kullanılan tedavi yöntemlerine odaklanmıştır. İnsan gracilis (GRA) kası izometrik kuvvetini diz açısının fonksiyonu olarak ölçmek üzere yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Sağlıklı deneklerin GRA kasının geniş bir operasyonel boy aralığı olduğu gösterilmiştir. Spastik serebral palsili hastaların GRA kasının ise anomali göstermediği bulunmuştur: (i) kasın boy aralığı daralmamıştır ve (ii) yüksek fleksiyon kuvvetleri gözlenmemiştir. Bu tür bir anomali kas antagonisti vastus medialis ile eş zamanlı uyarıldığında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, EMKİ mekanizmasının, inter-antagonist etkileşim üzerinden, spastisite durumunda insan kası karakteristiğini belirleyici olduğu önerilmiştir. Tedavi yöntemlerinin etkileri ise hayvan deneyleri ile incelenmiştir: (1) Kas uzatma ameliyatının (i) proksimal ve distalde değişken etkileri olduğu ve (ii) opere edilmeyen komşu kasları da etkilediği gösterilmiştir. (2) Botulinum Toksin Tip-A (BTX-A) uygulamasının in vivo?ya yakın koşullarda hem enjekte edilen hem edilmeyen komşu kasları etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Aktif kuvvet düşüşlerinin yanı sıra uygulamanın hedefiyle çelişen (i) aktif kuvvet etkime boy aralığında daralma ve (ii) belirgin pasif kuvvet artışı görülmüştür. EMKİ mekanizmasının tedavi yöntemlerinde de belirleyici oduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present thesis is focused on mechanics of spastic human muscles and the effects of widely used treatment methods in the context of the determinant role of epimuscular myofascial force transmission (EMFT). A novel intra-operative method was developed to measure human Gracilis (GRA) muscle isometric forces with respect to knee angle. In healthy subjects, GRA was shown to have very large operational length range. For spastic cerebral palsy patients on the other hand, GRA muscle did not show ?abnormal? mechanical characteristics: (i) Length range was not narrowed and (ii) high flexion forces were not available. Such abnormality occurred if its antagonist vastus medialis is activated simultaneously. Therefore, EMFT mechanism through inter-antagonistic interaction was suggested to determine human muscle characteristics in spasticity. Effects of treatment methods were investigated in animal experiments: (1) Muscle lengthening surgery was shown to affect (i) proximal and distal sides differentially and (ii) non-operated neighboring muscle as well. (2) Botulinum Toxin Type-A (BTX-A) administration was shown to change the mechanics of not only the injected but also non-injected muscles in conditions close to in vivo. Additional to active force reductions (i) the narrowed length range of force exertion and (ii) pronounced passive force increase contradictory to the aim were shown. EMFT mechanism was concluded to be determinant for the treatment methods as well.