Kültür yönetimi bağlamında sokak müziği ve sokak müzisyenleri
The study of street music and street performers in terms of cultural management
  1. Tez No: 333253
  2. Yazar: İBRAHİM FETHİ ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sokak müziği, bir alt müzik türüdür. Hem müzikal, hem de kültürel ve sosyal bir gerçekliktir. Sokak müziği adından da anlaşılacağı üzere sokakta yapılan müziktir.Bu tez çalışmamda sokak müziğinin kültürel ve sosyal nedenlerine değinilerek, toplumsal etkileri incelenmiş ve sokak müziği üzerine yapılan tanım, yaklaşım ve röportajlara yer verilmiştir. Son bölümde de sokak müziği ve müzisyenleri hakkında düşünceleri öğrenmeyi amaçlayan ve yüzelli kişiye uygulanan anket sonuçları ?spss? programı kullanılarak istatistik haline getirilip değerlendirilmiştir,.Dünyanın her yerinde sokak müziği yapanlarla karşılaşmak mümkündür. Özellikle büyük metropollerde sokak müziği yapanlara sıkça rastlanır. Türkiye'de de son yıllarda sokak müziği gelişmekte ve sokak müzisyenlerinin sayısında artış görülmektedir. Sokak müzisyenleri için İstanbul Beyoğlu örneğinde olduğu gibi bazı yerler revaçtadır. Bunda Beyoğlu Belediyesi'nin sokak müzisyenlerine müziklerini yapmaları için izin vermesinin payı büyüktür.Sokak müziğine, bu müziğin kalitesinin düşük olduğu ve sanatsal içerik taşımadığı yönünde eleştiriler yapıladursun, bu müzik metropollerde hızla gelişmektedir. Sokak müziği, çeşitli müzik türlerini ve enstrümanlarını içerebilmektedir. Etnik kökenli bazı gruplar da, etnik kimliklerini ortaya koymak amacıyla sokakta müzik yapmaktadırlar. Kullanılan enstrümanlar da çok çeşitli olabilmektedir. Bunlar etnik kökenli bazı enstrümanlar olabildiği gibi, modern müzik enstrümanları da olabilmektedir.Sokak müziğinin kalitesi ve sanatsal içeriği tartışılmasına rağmen, sokak müziği tüm dünya metropollerinde hızla gelişmeye devam etmekte ve edecektir.
Özet (Çeviri)
Street music is an underground phenomenon. It?s a reality in terms of culture, music and social life. As the name declares, it is the sound of street life.In this study, the source of street music is examined in terms of cultural and social ways of life. Moreover, the meaning of street music for the audience and their attitude against the street performers were studied with structured interviews. At the end, 150 were interviewed with a questionnaire of 10 questions about street music and street performers and the results were statically analysed using the spss program.It is possible to meet street performers all over the world, especially in metropolitan cities. Recently in Turkey, there is a progress in terms of street music and an increase in the number of street performers. Thanks to the support of the municipality, Beyoğlu stands out to be the spot for the majority of street performers in İstanbul.Although it is critised in terms of artistic quality, street music has been growing in the metropolitan cities. Street music can involve various kinds of music and instruments. Ethnic groups use street music as a way of showing their reaction to the system. If you also consider the variety of instruments, we can say that ethnical music instruments can meet modern music instruments at the concept of street music.Despite the fact that the society has a prejudice against the street music, the movement of street performers is promising to grow stronger and spread in all metropolitan cities of the world