Kalkınma sürecinde büyüme ve istihdam ilişkisi: Türkiye örneği
Development process of growth and employment relationship: The case of Turkey
- Tez No: 333308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, ülkelerin karşılaştığı en büyük sorunlarından başında istihdam artışını sağlayamamak gelmektedir. İktisat teorisinde işgücüne olan talebi artırmanın yollarından biri ekonomiyi istikrarlı bir büyüme trendine sokmaktır. Bu noktada da büyümeyi sağlayan faktörler önem kazanmaktadır. Fakat dünya ekonomisi incelendiğinde yüksek büyüme rakamlarına rağmen istihdamın artmaması, büyüme ile istihdam arasındaki ilişki üzerinde tartışmalara yol açmaktadır. Yeni bir boyut kazanan büyüme ile istihdam arasındaki ilişki Türkiye ekonomisi için de son derece önem taşımaktadır. Türkiye'de dönem dönem görülen yüksek oranlı büyümeye rağmen istihdam artmamış ve hatta bazı dönemlerde büyümeye karşılık işsizlik artmıştır. İstihdamın azalması sonucunda işsiz sayısında meydana gelen artışlar sosyal dengeleri alt üst etmekte ve kaosa yol açmaktadır. Büyümenin istihdam yaratmaması, büyümeye rağmen işsizlik oranlarının artması refahı düşürmekte ve kalkınmışlık olgusunu ileri düzeye taşıyamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important problems that countries face is their inefficiency in providing employment increase. In the economic theory, one of the ways to increase employment demand is to forward it into a stable growth trend. At this point, the factors which provide growth gain importance. however, when world economy is researched, in spite of high growth rates, employment doesnt increase. this subject causes debates between growth and employment relationship. The relation between growth and employment which gains a new dimension is highly crucial for the Turkish economy. Despite the high growth rate which occurs from time to time in Turkey, employment hasnt increased, even in some periods unemployment has increased against the economic growth. As a result of declining of employment, the increase in the number of unemployed people has turned social equilibriums upside down and has caused chaos. Because of the fact that economic growth doesnt create employment, wealth decreases and economic development connot be put forward to a next stage.