Bir din felsefesi problemi olarak zaman-kişilik ilişkisi
A problem of philosophy of religion: Time and personal identitiy
  1. Tez No: 333368
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL HARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamız, zaman ve kişilik kavramlarının ve bunların birbirleriyle ilişkisinin, batıda yapılan çalışmalar içerisinde nasıl ele alındığını araştırmaktadır. Bunun için üç bölüme ayırdığımız çalışmamızın ilk bölümünde zaman teorilerinin neler oldukları, tarihi temelleriyle birlikte, gösterilmeye çalışılmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde zaman kavramıyla beraber sırasıyla kimlik ve kişilik kavramları araştırılmış, bunların zamanla ilişkisinin doğası incelenmiştir.Çalışmamız doğası gereği belirli bir görüşü savunma ve diğerlerini zayıflatma amacı taşımamasına rağmen, zaman ve kimlik teorileri arasında dört boyutçu teorileri, kişilik teorileri arasında ise bedensel yaklaşımları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Our research has centred the terms Time and Personal Identity, and the relation between them. We have studied recent theories about these topics in western studies. For this, we have divided this paper into three sections. In the first part we have tried to explain and introduce the recent theories about Time and their historical backgrounds. In section two and three we have studied on the terms of identity and personal identity while considering with the time aspects of them.Although the nature of our research which was to introduce not to support one of the theories, you may find this theses to be sided of four dimensional theory among the time and identity theories and of animalist theory among the personal identity theories.