Gebelerde HBsAg sıklığı ve bebeklerde aşı ile profilaksi
- Tez No: 33338
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 Dünyada 200 milyon kişi hepatit B virus taşıyıcısıdır. Bu kronik taşıyıcıların yarısında, bulaşmanın yenidoğan döneminde olduğu bildirilmiş tir. Bu yüzden hepatit B'nin anneden çocuğa vertikal geçişi çok önemlidir. Siroz ve hepatoselüler karsinoma riskini azaltmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için bunu Önlemek gerekir. Mayıs 1987-Mayıs 1988 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Kadın Doğum Kliniğine başvuran hastalar arasında tesadüfi olarak seçilen 120 gebe kadında, hepatit göstergelerine bakıldı. 120 anneden 20'sinde HBsAg pozitif bulundu. (%16. 6) Bunlardan 11 tanesi riskli gruptan 9'u ise risksiz gruptandı. 14 kişide anti-HBe pozitif, 2'sinde HBeAg negatif, birinde HBeAg pozitif, 3'ünde ise her ikisinde çalışılmamıştı. 18 annenin bebeği Çocuk Kliniği tarafından takibe alındı. 16 bebeğe ilki bir hafta içinde olmak üzere l.,2.,12. aylarda mililitresinde 5 mikrogram HBsAg içeren plazma aşısı uygulandı. Bebeklerin yapılan takiplerinde, 6. ayda %81, 25 'inde, rapelden sonra yani 14. ayda %B7, 50 's inde anti-HBs tespit edildi. Tesadüfi olarak seçilen annelerde bu kadar yüksek oranda HBsAg pozitifliğinin saptanması ve riskli risksiz grup arasında anlamlı bir fark olmaması bize gebelerin son trimesterde HBsAg açısından taranması gerektiğini gösterdi. Aşılamaya karşı aldığımız cevap ise, hepatit B immun globulin temin edilemediği durumlarda sadece aşının da özellikle, HBsAg pozitif HBeAg negatif veya anti-HBe pozitif annelerden doğan bebeklerde büyük oranda koruyucu olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
kS SUMMARY 200 million people are chronic carriers of hepatitis B virus in the world. Approximately half of these carriers were infected in the perinatal period. For this reason, the vertical transmission of hepa titis B is very important and must be prevented for healty population and for decreasing the risk of cirrhosis and hepatocellular carsinoma. Between May 1987-May 1988, 120 pregnant women who visited the Jynecology and Obstetrics Department of Haydarpaşa Numune Hospital were chosen randomly and were tested for hepatitis markers. Of 120 women, 20(16.6%) were HBsAg positive, 11 had some risk factors 9 did not have any. 14 women were anti-HBe positive, 2 were HBeAg negative, 1 was HBeAg positive and the sera of other 3 could not be tested for HBeAg and anti HBe. The infants, of 18 mothers were followed by the Pediatrics Department. 16 infants were given hepatitis B virus vaccine (5 micrograms HBsAg/ml) at the 1st week, 1st, 2nd and 12th months after birth. In the follow-up period, at 6 months of age 81.25% infants, at 14 months of age 87.50% of infants had anti-HBs in their sera. The high rate of HBsAg positivity and no difference between the groups with and without risk factors show us that routine prenatal screening must be performed for hepatitis B surface antigen. Our results indicate that the hepatitis B virus vaccine alone provides good protection for infants born to HBeAg negative or anti-HBe positive, HBsAg carrier mothers when hepatitis B immun globulin is not available.