Suriyeli sığınmacılarda hepatit B ve C hastalık sıklığı ile bu hastalıklarla ilgili bilgi ve riskli davranış düzeyleri
Hepati̇ti̇s B and C prevalance, knowledge level and precari̇ous behavi̇ours of syri̇an asylum seekers
  1. Tez No: 437478
  2. Yazar: AYŞANA ZEHRA KEKLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı Şanlıurfa il merkezinde geçici yerleşim yerleri dışında ikamet eden Suriyeli sığınmacılarda hepatit B/C hastalık sıklığını, bireylerin bu hastalıklarla ilgili bilgi ve riskli davranış düzeylerini saptamaktır. Kesitsel tipteki araştırma Nisan 2015 - Nisan 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa il merkezindeki 84 mahallede geçici yerleşim yerleri dışında ikamet eden 18 yaş üstü Suriyeli sığınmacılar oluşturmaktadır. Örnek seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yürütülen pilot çalışmadan elde edilen değerler kullanılarak gerekli küme sayısı 40 olarak hesaplanmış; toplam 473 katılımcıyla görüşülmüştür. Veri toplanması sırasında bireylere araştırmacılar tarafından oluşturulmuş soru formu uygulanmış ve bireylerden venöz kan örneği alınarak HBsAg, Anti-HBs, Anti-HBc total ve Anti-HCV düzeylerine bakılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi Ki kare ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak yapılmıştır. İstatistik analizler %95 güven düzeyinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the hepatitis B/C prevalance, knowledge level and precarious behaviours of Syrian asylum seekers who live in Şanlıurfa city center out of the temporary settlement places. The cross-sectional study has been carried out between April 2015 – April 2016. Syrian asylum seekers over the age of 18 and who lives in 84 districts in Şanlıurfa city center out of the temporary settlement places constitute the population of the research. It has been used cluster sampling method for the choice of sample. Necessary cluster number has been accounted as 40 by using the rates which acquire in pilot study. We have conversed 473 participants totally. The questionary form which has been prepared by the researchers has been applied and venous blood sample has been taken from the individuals while data collection. The evaluation of data has been done by using Chi square and Mann-Whitney U tests. Statistic analyses have been done 95% confidence level. The median age of Syrian asylum seekers is 34,0 with 62,2% of women and 37,8% of men. 25,6% of participants never been to school and only 22,6% educated high school and above. 82,2% of Syrian asylum seekers have married. 89,3% of women have given birth at least once. 60,3% of Syrian asylum seekers never heard hepatitis B disease and 69,1% of them never heard hepatitis C disease. Only 2,3% of participants have known all the questions about transmisson and protection of hepatitis B/C diseases. 14,8% of participants have known that they can protect from sexual transmission of hepatitis B/C disease by using condom. 1,7% of Syrian asylum seekers are HBsAg positive and 23,9% of them are Anti-HBc total positive. The immunized Syrian asylum seekers by hepatitis B vaccine are 7,1% of the partcipants. 0,4% of them are Anti-HCV positive.