Türk vergi yargısında kıyas yasağı ilkesi
The prohibition of analogy principle at Turkish tax jurisdiction
- Tez No: 333383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜNAY BEKÂR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kusursuz olması için sarf edilen tüm çabalara rağmen kanunlarınzaman zaman boşluklar içermeleri doğaldır. Bu bilinçle hazırlanan kanunlarınyapılmasında benimsenen soyut kural yöntemi kanun koyucunun sadecesoyut hukuk kurallarını düzenlemekle yetinmesini, hâkimin karşılaşacağıolaylarda cevapları kanunu yorumlayarak bulmasını gerektirmektedir. İşte busüreçte hâkimler çeşitli mantık kurallarından faydalanmaktadırlar.Bu kurallardan bir tanesi olan kıyas, bir olayla ilgili olarak kanundadüzenlenmiş olan kuralın nitelikleri benzer ancak kanunda düzenlenmemişolan olaya da uygulanması anlamına gelmektedir.Özel hukukta sıklıkla başvurulan kıyas yoluna vergi hukukundabaşvurulmasının yasak olmasının nedeni vergilerin kanuniliği ilkesidir. Busayede kanunda düzenlenmedikçe mükelleflere vergisel yükümlülükyaratılmasının önüne geçilerek hukuki güvenlik sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the all efforts to make laws flawless, it is inevitable that theyoccasionally contain gaps. The method of abstract rules adapted in makinglaws prepared with this consciousness require that legistors should onlylegislate abstract rule of law and that adjudicators should find the answers bycommenting the rules of law. Within this process, adjudicators benefit fromthe rules of logic.As one of these rules; analogy means that an enacted rule is applied inanother case that similar qualified with it but not enacted.The reason of the fact that often taking analogy action in private law isforbidden in tax law is legality principle of taxes. Thus, by avoiding thecreation of tax liability to tax payers without enacted, legal safety is provided.