Küreselleşme sürecinde Irak-Türkiye vergi sistemlerinin değerlendirilmesi ve Irak vergi sistemi için öneriler
Assessment of Iraq-Turkey tax systems in the globalization process and suggestions for Iraq tax system
- Tez No: 333384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Küreselleşmenin ortaya çıkmasıyla birlikte hayatımızın tüm yönlerinde bir takım değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler olumlu ya da olumsuz pek çok etkiye yol açmıştır. Hükümetleri de söz konusu değişimlerin olumlu yönlerini desteklemeye, olumsuz etkilerine karşı ise bir takım önlemler almaya zorlamıştır. Küreselleşme hareketleriyle birlikte ortaya çıkan vergi rekabeti, transfer fiyatlaması, elektronik ticaret ve vergi cennetleri vergi sistemlerini olumsuz etkilemiştir. Dolayısıyla hükümetler vergilendirme yetkilerini kullanarak kendi sınırları içinde vergi sistemlerinde gerekli düzenlemeler yapmışlardır. Ayrıca ülkeler uluslararası anlaşmalar yaparak bu sorunların etkilerini hafifletmek amacındadır.Irak Cumhuriyeti son 30 yıl içerisinde geçirdiği savaşlar nedeniyle dünyada gelişen bu trendlerin gerisinde kalmıştır. Bu çalışmanın amacı; dünyada gelişen trendler dikkate alınarak hem kültürel yapı hem de bulundukları bölge itibariyle Irak ve Türk Vergi Sistemlerinin karşılaştırılmasıdır. Sonuç olarak hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde uygulanan vergi sistemlerinden yararlanılarak Irak için bazı öneriler getirilmiştir. Bu kapsamda Irak Vergi Sistemi'nde var olan vergilere yönelik düzenlemelere ve bazı yeni vergi önerilerine yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, a set of changes has occurred in our life. These changes affect our life in both positive and negative ways. It also urged governments to support these positive consequences and to take some measures against the negative ones. Tax competition, transfer pricing, e-trade and tax heavens which have emerged with the globalization movements affected tax system negatively. Thus, governments have made some necessary adjustments in their tax systems by using their taxation power. Also, countries have been aiming to reduce the effect of these problems by making international agreements.Economy of Iraq has got behind the trends taking place around the world because of the wars that Iraq involved in. The purpose of this study is to compare Iraqian and Turkish tax system with regard to developing trends worldwide. As a result, some suggestions were proposed for the tax system of Iraq by utilizing the tax systems of both Turkey and other countries. In this context, some arrangements that is intended for the tax system of Iraq and some other tax suggestions are aimed to be placed.