Döviz kuru ve ekonomik büyüme ekseninde Krugman 45 Derece Kuralı'nın geçerliliği: Küresel bir analiz
The validity of Krugman's 45 Degree Rule in the axis of exchange rate and economic growth: A global analysis
  1. Tez No: 333387
  2. Yazar: FİLİZ ERATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU UTKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkeler arası büyüme oranları farkının, ülkelerin toplam talebindeki büyüme farklılıklarından kaynaklandığı savunulmaktadır. Dışa açık bir ekonomide büyümeyi kısıtlayan temel faktör dış ödemeler dengesidir. Krugman (1988) ülkeler arası toplam üretim kapasitelerinde önemli farklılıklar olmasına rağmen, reel kur değerlerinin değişmemesinin teoriye uymaması karşısındaki eksikliği ifade etmiştir. Krugman'a göre ülkelerin büyüme oranları ile dış ticaretin gelir esnekliği, ancak kavramlar arasında sistematik bir ilişki varsa bağdaştırılabilir. Krugman ihracat ile ithalat talebinin gelir esnekliği ve büyüme oranları arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş, bu yaklaşıma da ?45 Derece Kuralı? adını vermiştir. İhracat talebinin gelir esnekliğinin, ithalat talebinin gelir esnekliğe oranı ile ülkelerin büyüme oranı arasında doğrusal bir ilişki bulunmaktadır.Bu çalışmada, Krugman 45 Derece Kuralı'nın geçerliliğinin test edilmesi amacıyla panel veri analizi uygulanmıştır. Analize konu olan 14 ülke (Avusturalya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, Türkiye, İngiltere ve Amerika) G20 ülkeleri arasından seçilmiştir. Öncelikle paneli oluşturan serilerin durağanlığı incelenmiş, ardından ortak ilişkili etkiler modeli (common correlated effects model) yardımıyla ampirik sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, söz konusu 14 ülke için Krugman 45 Derece Kuralı'nın geçerliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ülkelerin büyüme oranları ile ihracat ve ithalat talebinin gelir esnekliği arasında sistematik bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
It is argued that the difference of the growth rates between countries is based on the growth diversity of aggregate demand of the countries. The main factor that restricts economic growth in an open economy is the balance of international payments. Krugman (1988) stated that, although there are significant differences between countries? total production capacities, the real exchange rates remain the same which does not fit the theory. According to Krugman, countries? growth rate and the income elasticity of foreign trade can be reconciled if only there is a systematic relation between the two concepts. Krugman introduced the relation between the income elasticity of export and import demands and growth rate, and later named this approach as ?45 Degree Rule?. There is a linear relation between the rate of income elasticities of export demand over import demand and countries? growth rates.In this study, panel data analysis is applied to test the validity of Krugman?s 45 Degree Rule. The 14 countries (Australia, Austria, Belgium, Brazil, Canada, China, France, Germany, Italy, Japan, Holland, Turkey, England and United States of America) participated in this analysis are chosen from the G20 countries. Primarily, stationarity of the series, which generate the panel data, is analyzed with panel unit root tests. Afterwards, empirical results are obtained by the help of common correlated effects model. According to the empirical findings, Krugman?s 45 Degree Rule is valid for those 14 countries and there is a systematic relationship between these countries? growth rate and income elasticities of export and import demand.