Muğla ili sınırları içindeki Osmanlı Dönemi kiliseleri
Churches within the borders of the Ottoman Period in Mugla province
- Tez No: 333706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABUZER KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Çalışmanın sınırlarını teşkil eden bölge, Güneybatı Anadolu?nun özellikle sahil kesimini kapsamaktadır. Bölge antik dönemde Karia sınırları içinde yer almaktadır. Bu nedenle çalışmanın sınırları oluşturulurken en erken kaynaklardan yola çıkarak bölgenin tarihi coğrafyasına değinilmiştir.Çalışmanın zaman sınırlandırmasında ise araştırmacılar tarafından kabul edilen zaman eşiği temel alınmıştır. 1453 yılında İstanbul?un fethi ile başlayan süreçte yaşanan sosyal değişikliklere yer verilmiştir. Toplumsal hayatta yaşanan, özelikle kilise inşası ile ilgili kanunlar incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın alanı daraltılmış ve Muğla?dan başlayarak, ilçelerdeki gayrimüslimlerin demografik yapısı sayısal değerlerle ortaya konmuştur. Nüfus yapısı incelendikten sonra bölgedeki kiliselerde arazi çalışması yürütülmüştür. Araştırmaya konu olan yirmi sekiz kilisenin; konumları, plan özellikleri, detaylı tanımları öncelikle kendi içlerinde değerlendirilmiştir. Katalog kapsamında incelenen yapılardaki temel sorun kiliselerin tarihlendirme problemidir. Bu problemde yazıtı bulunan birkaç kilise sayesinde çözülmüştür.Sonuç olarak incelenen kiliselerin benzer planlı örneklerle karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece sadece bu bölgede yoğunlaşan karakteristik kilise mimarisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Which form the boundaries of the study area, particularly in Southwestern Anatolia covers the coastal areas. Is located within the boundaries of the region of Caria in ancient times. Therefore, when creating the boundaries of the study area based on the historical geography of the earliest sources mentioned.The time of the study, the researchers adopted by the limiter threshold is based on the time. Process that began with the conquest of Constantinople in 1453, the social changes. In social life, in particular the law on the construction of the church was investigated. Then, starting from the work area collapsed and Muğla, the demographic structure of the numerical values set forth in the districts of non-Muslims.After examining the structure of the population in the region was carried out field work in churches. The church conducted a survey of twenty-eight, location, background characteristics, a detailed description of themselves primarily evaluated. The main problem of the examined structures Catalog churches dating problem. This problem is solved according to several churches in the inscription.As a result, a plan similar examples of the churches studied were compared. This will not only focus in this area revealed the characteristic architecture of the church.