Regmatojen retina dekolmanı cerrahisinde anatomik ve fonksiyonel başarıyı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 33390
  2. Yazar: ADNAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. TUGAY AKMUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET 1987-1989 ocak ayları arasındaki iki yıllık dönemde regmatojen retina dekolmanı tanısıyla kliniğimizde cerrahi tedavi uygulanan 23 hastanın 23 gözü, retina dekolmanının özelliğine, cerrahi girişim tekniğine, anatomik ve fonksiyonel başarı oranlarına göre incelenmiştir. Olguların 10'unu (% 43.5) erkek, 13'ünü (% 65.5) kadın hastalar oluşturmuştur. Yaş ortalaması 48, en küçük yaş 23, en büyük yaş 80' dir. Olgu sayısı 7 olgu '(% 30.4) ile 51-60 yaş grubunda en yüksek olup, onu 6 olgu (% 26.1) ile 41-50 yaş grubu izlemektedir. 60 yaşından sonra ise anlamlı bir düşme gözlenmiştir. Refraksiyon durumuna göre, 9 olgu (% 39.1) emetrop ve hipermetrop, 8 olgu (% 34.8) miyop (7'si -5 D ve üze rinde dejneratif miyop), 3 olgu (% 13) afakik, 1 olgu (% 4.4) psödof akiktir. 2 olguda ise lens sklerozu nedeniyle refraksiyon tesbit edilememiştir. Hastaların şikâyetlerinin başlangıcından başvurularına kadar geçen süre 3 gün ile 2 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 24 gündür. Olguların 13'ünde (% 56.5) tek yırtık, 7'sinde (% 30.5) 2 veya daha fazla yırtık bulunmuş, 3 olguda (% 13) ise yırtık bulunamamıştır.- 108 - Dekolman 3 olguda (% 13) 1 kadranı, 11 olguda (% 47.8) 2 kadranı, 7 olguda (% 30.5) 3 kadranı, 2 olguda (% 8.7) ise tüm kadranları tutmaktaydı. Olguların 15'inde (% 65.2) makula tutulmuş, 8'inde (% 34.8) ise tutulmamıştır. Olguların tümünde çevresel çöktürme uygulanmıştır. Ayrıca, 8 olguda (% 34.8) RAS drenajı, 18 olguda (% 78.3) kriyoterapi, 7 olguda (% 30.4) yerel çöktürme uygulanmıştır. Ameliyat sonrası 17 olguda (% 74) anatomik başarı, 12 olguda (% 52.2) fonksiyonel başarı sağlanmıştır. Dekole kadran sayısına göre en iyi anatomik başarı.oranı tek kadranı tutan dekolmanlarda (% 100) elde edilmiştir. Tek yırtıklı olgularda sağlanan anatomik başarı ora nı (% 76.9), 2 ve daha fazla yırtıklılardan ve yırtık bulunamayanlardan daha iyi bulunmuştur. RAS drenajı yapılan olgularda anatomik başarı oranı % 62.5 (8 olgudan 5'i), drenaj yapılmayanlarda % 80 (15 olgudan 12'si) olarak elde edilmiştir. Makula tutulumu olan 15 olgunun 10'unda (% 66.7) anatomik, 6'sında (% 40) fonksiyonel başarı sağlanmıştır. Makula tutulumu olmayan 8 olgunun ise 7'sinde (% 87.5) anatomik, 6'sında (% 75) fonksiyonel başarı elde edilmiş tir.- 109 - Dekolman süresi l aydan az olan 15 olgunun 9'unda (% 60), l aydan fazla olan 8 olgunun 3'ünde (% 37.5) fonksiyonel başarı sağlanmıştır. Ameliyat öncesi görme aktivitesi iyi olan olgularda daha yüksek görme dereceleri elde edilmiştir. Ameliyat sonrasında olgularımızın 8'inde (% 34.8) çeşitli komplikasyonlar gelişmiştir. 2 olguda (% 8.7) yır¬ tığın yetersiz kapatılması, 2 olguda (% 8.7) PVR gelişimi en önemli başarısızlık nedenlerini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y in this study, patients with rhegmatogenous retinal detachment who vere examined in the ophthalmology depart- ment of Şişli Etfal Hospital betveen January 1987 and January 1989 are presented. Encircling and local scleral buckling, cryo application, external drainage procedures are applied to 23 eyes of the patients. The effects of the clinical findings described before and after the operation on the anatomical reattachment and functional success rate were investigated and the results vere compared vith the literatüre. in our cases, the anatomical reattachment rate vas 74 %, vhereas the functional success rate vas 52.2 %. The most important reasons of failure vere found to be the ineffectivity of the breaks closure and the PVR develop- ment.