Hidrosefalik çocuklarda şuntların radiolojik tetkiki: Şuntografi
  1. Tez No: 33389
  2. Yazar: HALİT YASİN ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF RİZELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET. Shunt ameliyatları şüphesiz hidrcsefalus hastalığının morbidite ve mortslitesini büyük ölçüde durdurmasına karşın beraberinde bir yığın komplikasyon getirmiştir. Bazen cerrahi tedaviye geçmeden önce komplikasyonların hesabı yapılır.Revizyon pahalı ve zahmetli bir girişimdir. Bunu optimal bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla metodumuzu geliştirdik. Shunt malfonkisyonu teşhis edilen 30 vakaya bu teknik uygulanmıştır. Teknik özel zamanlama ile opak madde shunt sistemine enjekte ederek seri röntgen grafileri çekilmesinden ibarettir. İncelemeğe tabi tutulan hastaların %74'ünde pozitif sonuç alınmasına karşın bunların bir tanesi intaktidi. Öte yandan intakt kabul edilen 8 vakadan iki taneside shunt malfonkis- yonu daha sonra anlaşılmıştır. Shunt disfoksi'yonu tesbit edilen hastalar total revizyon yerine kısmî revizyon uygulanmış ve iyi sonuç alınmış tır. "^u şekilde hastayı büyük maddî yükten ve kendimizi ameliyat riskinden bir ölçüde kurtarmış olduk. Yanılma payı küçük olan bu tekniğin en önemli paradoksal sonuçları shunt sisteminin kalitesidir..Bu metod diğer metodlarla karşılaştırıldığında en basit, en ucuz ve en az riskli olarak bulunmuştur. Bunun yanında shunt ameliyatlarının tarihçesi gözden geçirilmiş ve bir bakıma ventriculoatrial ve ventrikülo- peritoneal shutlar arasında karşılaştırma yapılmıştır. -47-
Özet (Çeviri)
SUMMARY. Ventricular shunt placement in pediatric hydro cephalus has helped to reduce long-term morbidity and:' mortality, but the determination of shunt function still a serious and dificult clinical problem that frequently arises during the management of shunt patients This report describes a new simple test of shunt patency on 30 patients who were considered to have shunt failure whose etiology was ignored. The technique consists of ingection opaque material into the shunt system and obtain X-ray exposures at 3 minutes intervals. The evaluation depends upcn the clearence of the opaque material and the patterns shown on roentgen- cgramms. The result were encouraging. -48.-