Bilgi teknolojileri dış kaynak alımında (Outsourcıng) kişisel verilerin korunması ve gizlilik sözleşmeleri
Personal data protection in information technologies outsourcing and non-disclosure agreements
  1. Tez No: 333940
  2. Yazar: PINAR ŞENBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN BAŞALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, bilgi teknolojileri dış kaynak alımı sözleşmelerinde kullanılan gizlilik sözleşmeleri ile kişisel verilerin korunması hususunu, bu konudaki mevcut düzenlemeleri ve düzenlenmesi gereken hususları inceledik. Bu çerçevede, öncelikle dış kaynak alım hizmeti kavramını ve uygulamadaki dış kaynak hizmet alımı modellerini ve bilgi teknolojileri dış kaynak hizmet alımı iş modelini inceleyerek, bu iş modeli çerçevesinde düzenlenen bilgi teknolojileri dış kaynak hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında düzenlenen gizlilik sözleşmelerini inceledik.Çalışmanın ikinci bölümünde, bir gizlilik sözleşmesinin tarafları, kuruluş şekli, esaslı unsurları ve hukuki niteliğini inceleyerek, özellikle bilgi teknolojileri dış kaynak alım hizmeti sözleşmeleri kapsamında düzenlenen gizlilik sözleşmelerinde kişisel verilerin korunması hususunu, sözleşmede düzenlenmesi gereken hususları ve sözleşmenin ihlali durumunda başvurulabilecek hukuki yolları inceledik.Son kısımda ise, kişisel verilerin korunması amaçlı AB ve hukukumuzdaki hukuksal düzenlemeleri ve bu kapsamda Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı ile kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemelerin uygulamada akdedilen gizlilik sözleşmelerine olası etkilerini inceledik.Anahtar Kelimeler (Türkçe)1)Dış kaynaklardan yararlanma2)Kişisel veri3)Gizlilik4)Bilişim teknolojisi5)Sözleşmeler
Özet (Çeviri)
Therewith protection of personal data is a subject has to be touched on; the risk of breach of persıonal data confidentiality in the proccess of information technologies outsourcing which is an area grew in last ten years, ia a subject that has to be worked on.In this sense, while new progresses occure in the law area, controversy and spaces in the practise area must be examined and new regulations must be done.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1)Outsourcing2)Personal Data3)Privacy4)Information technology5)Contracts