Postmenopozal hastalarda adneksiyal kitlelerin benign-malign ayırımında malignite risk indeksi (RMİ)'nin prediktif değeri
Predictive value of RMİ(risk of malignancy i?ndex)for adnexal masses among postmenopozal woman
  1. Tez No: 334070
  2. Yazar: YASİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU MEYDANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Adneksiyal kitleler, jinekoloji polikliniklerine başvurular arasında en sık dördüncü nedendir ve %90'ı benign karakterlidir (1).Adneksiyal kitlelerin benign-malign ayırımını %100 doğrulukta yapabilen bir diagnostik yöntem henüz geliştirilememiştir. Ayrıcı tanının doğru yapılması, özellikle erken evre over kanserinin ayırt edilmesi açısından önemlidir. Çünkü Evre I over kanserinin uygun cerrahi tedavisiyle beş yıllık sağkalım oranı yaklaşık %90'dır. Ancak olguların sadece %20'si bu evrede saptanabilmektedir (4). Bu nedenle erken dönemde tanı konabilinirse, beklenen yaşam süresi artacaktır. Over kanserini erken dönemde saptama çabaları ile buna bağlı sayısı artan cerrahi girişimler bir klinik ikilem oluşturmaktadır. Adneksiyal kitleli hastaların cerrahi yapılmadan, görüntüleme ve laboratuar tetkikleri ile malign-benign ayırımının optimal seviyede yapılabilmesi ve gereksiz cerrahi girişim sayısının minimalize edilmesi klinisyenlerin öncelikli hedefi olmalıdır.Jacobs ve arkadaşları (19), 1990 yılında, adneksiyal kitlelerin malign-benign ayrımında serum CA-125, menopoz durumu ve USG bulgularından hesaplanan Malignite Risk İndeksi (RMI)'nin kullanılmasını önermişlerdir. RCOG (Royal College of Obstetricians and Gynecologists), Jacobs ve arkadaşlarının geliştirdiği malignite risk indeksi (RMI)'nin adneksiyal kitlelerin malign-benign ayrımında kullanılmasını önermektedir. Bu yöntem kullanılarak adneksiyal kitleler düşük, orta ve yüksek malignite riskli olarak 3 gruba ayrılmakta ve hastalar uygun cerrahi girişim için gerekli merkezlere yönlendirilmektedir (7).Çalışmamız, adneksiyal kitle tanısı konan ve opere edilen postmenopozal hastalarda RMI'nin hesaplanarak, postoperatif final histopataloji sonucu ile kaşılaştırılması ve RMI'nin postmenopozal hastalarda adneksial kitlelerin yönetimindeki yerinin tartışılması amacı ile planlandı.Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 24.06.2011?31.12.2011 tarihleri arasında başvuran ve adneksial kitle saptanan 50 postmenopozal olgu prospektif olarak değerlendirildi ve çalışmaya alındı. Histopatolojik sonuçlara göre 30 (%60) benign, 2 (%4) borderline ve 18 (%36) malign kitle incelendi.Literatürle uyumlu olarak RMI?200 pozitif test sonucu olarak kabul edildiğinde; RMI için hesaplanan sensivite:%75, Spesifite: %93,3, PPD: %88,2, NPD:%84,8 idi.Çalışmamızda RMI için en uygun eşik değer 131,4 olarak hesaplandı. RMI için eşik değer 131,4 alındığı takdirde Sensivite: %80; Spesifite: %90; PPD %84,2 ve NPD % 87,1 olarak bulundu.RMI'nın borderline over tümörlerinin, malign germ hücreli over tümörlerinin ve malign seks kord-stromal over tümörlerinin değerlendirilmesinde yeterince değerli olmadığını düşünmekteyiz. Çalışmamızdaki non-epitelyal over kanserli ve borderline over tümörlü toplam 7 adet hastanın sadece 2'sinde RMI'nın 200 cut-off değerinin üzerinde olduğu görülmüştür. Non-epitelyal over kanserli ve borderline over tümörlü olgular çalışmadan dışlandığı takdirde RMI'nın sensivitesi %100, spesifitesi %93,3, PPD %86,6, NPD %100 olarak hesaplanmaktadır.Tüm bu veriler doğrultusunda; RMI'nin, adneksiyal kitlelerin yönetiminde yerinin olduğu, ancak non-epitelyal over kanserlerinin ve borderline over tümörlerinin değerlendirilmesinde yeterince değerli olmadığı sonucuna vardık. Yine de RMI'nın jinekolojik onkoloji merkezlerine yönlendirilecek hastaların seçilmesinde yol gösterici olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Ovarian malignancies are the second most frequently observed gynaecological malignancy in developed countries. It is the fifth most frequent cause of death due to cancer among women. It has the highest mortality rate in gyneacological malignancy population. It causes more mortality when compared to all the other gyneacological malignancies together.Jacobs et all, in 1990, developed a risk of malignancy index (RMI) depending on serum CA-125, menopausal stage and ultrasonographic findings, and they recommended its use in benign-malign determination of adnexal masses. According to Jacobs et all, the benign-malign determination of adnexal masses by the usage of RMI, (for RMI cutt-off=200, sensitivity and specificity 85,4% and 96,9% respectively), could be managed with higher sensitivity and specificity than usage of USG and serum CA-125 individually.We have studied our own patient group which all formed from postmenopausal patients with the criteria formerly used by Jacobs et all in order to show RMI efficiency in benign-malign determination of postmenopausal adnexal masses. We also tried to show the most suitable threshold value that could be used.According to our results, accepting the RMI threshold value as 200, the calculated values for sensitivity is %75, for specificity %93,3, for PPV %88,2 and for NPV %84,8 .The most suitable cut-off value for RMI is calculated as 131,4. Accepting the RMI threshold value as 131,4; the calculated values for sensitivity is %80, for specificity %90,for PPV %84,2 and for NPV %87,1.We think that RMI is not valuable enough evaluating borderline ovarian tumors, germ-cell ovarian tumors and sex cord-stromal ovarian tumors. İn our study, there were 7 patients with non-epithelial ovarian cancer and borderline ovarian tumor. Only 2 of 7 had a RMI score higher than 200.When non-epithelial ovarian cancer and borderline ovarian tumors were excluded from our study, the calculated sensivity is %100, specificity is %93,3 , PPV is %86,6 , NPV is %100 .Depending on all these results; we have found that RMI has a critical clinical place in the preoperative management of postmenopausal women with adnexal masses. We think that RMI is a useful and simple clinical method for selecting women with adnexal masses who should be refered to gyneacological oncology centers although it is not as successfull determining non-epithelial malign ovarian tumors and borderline ovarian tumors as determining invazive malign epithelial tumors.