Klinikte izlenen bipolar bozukluk tanılı hastalarda özkıyım düşüncelerinin ve girişimlerinin yaygınlığı ve risk faktörleri ile ilişkisi
Prevalence of suicide attempts and suicidal ideation within bipolar disorder patients followed in outpatient clinic and relationship with risk factors
  1. Tez No: 334093
  2. Yazar: BURCU YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMAVİ VAHİP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ayaktan izlenen bipolar bozukluk tanılı hastalarda, özkıyım düşünceleri ve girişimlerinin yaygınlığının; olası risk faktörleri( )arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmanın örneklemini, DSM-IV tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı almış, çalışma döneminde depresyon ve mani yönünden remisyonda olan, güvenilir bilgi vermeyi engelleyecek derecede bellek ve bilinç sorunu olmayan, ayaktan hasta biriminde takip edilen gönüllü 108 hasta oluşturmaktadır. Hastalar ilk olarak yaşam boyu özkıyım girişimi olan grup, özkıyım girişimi olmayıp yalnızca özkıyım düşüncesi olan grup ve özkıyım davranışı olmayan grup olarak üç ana gruba bölünmüştür. Ardından yaşam boyu özkıyım davranışı (girişim ve/veya düşünce) olan ve olmayan iki grup olarak sınıflandırılmıştır. En son olarak yaşam boyu özkıyım girişimi olan grup ve özkıyım girişimi olmayan (yaşam boyu yalnızca düşünce var ve /veya özkıyım davranışı yok) grup olarak gruplandırılmışlardır. Hastaların sosyodemografik özelliklerine ve hastalık özelliklerine ait bilgiler hastanın kendisi ve en az bir yakını ile görüşülerek; tüm tıbbi kayıtları incelenerek elde edilmiştir. Dürtüsellik, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11 kullanılarak değerlendirilmiştir. Özkıyım davranışından alıkoyan nedenleri değerlendirmek için Yaşamı Sürdürme Nedenleri Envanteri (YSNE) uygulanmıştır. Gruplar arasında kategorik veriler ki-kare testi ile numerik veriler normal dağılışa uyumuna göre parametrik veya parametrik olmayan testlerle karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark bulunan bağımsız değişkenlerin özkıyım davranışı ile ilişkisi, forward stepwise lojistik regresyon modeli ile incelenmiştir.Bulgular: Çalışmamızda, gruplar arasında sosyodemografik özellikler açısından fark bulunmamıştır. Yaşam boyu özkıyım davranışı alkol-madde kullanım bozuklukları ektanısı varlığı, ağır depresif dönem geçirme öyküsü, toplam hasta geçirilen süre ve motor dürtüsellik ile ilişkilidir. Yaşam boyu özkıyım girişimi ağır depresif dönem öyküsü, herhangi bir dönemde yatış öyküsü ve ailede tamamlanmış özkıyım öyküsü ile ilişkilidir.Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre bipolar bozukluk tanılı hastalarda, yaşam boyu özkıyım davranışı; ağır hastalık seyri, alkol-madde kullanım bozukluğu ektanısı, uzamış belirtili geçen süre ve yüksek motor dürtüsellik ile artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate prevalence of suicidal ideation and suicide attempts in bipolar disorder patients followed in outpatient clinic and the relationship with potantiel risk factors.METHOD: Patients having a diagnosis as bipolar disorder on the basis of DSM-IV criteria, followed in Ege University Affective Disorders outpatient clinic and remission state in terms of depression and mania on the study period, who did not have memory or consciousness problems that could prevent giving reliable information was included in the study. The number of volunteers was 108. In first step, patients were divided into three main groups as ?ones having suicide attempt throughout his/her life?; ?ones who don?t have suicide attempt but suicidal ideation throughout his/her life? and ?no suicide attempt or ideation?. Next, the sample was classified as ?ones having suicial behavior (attempt or ideation)? and ?ones having no suicidal behavior throughout life?. Finally, sample was classified as ?ones having suicidal attempt? and ?having no suicidal attempt? (only suicidal ideation positive but never attempt or no suicidal behavior ever). Information about patient?s sociodemographic characteristics and properties of disorder were gained by interviewing with both patient and at least one relative, also whole medical records were scanned. Impulsivity was evaluated by Barrat Impulsivity Scale- 11. Factors preventing suicide was evaluated by Reasons For Living Inventory.RESULTS: Difference was not found in behalf of sociodemographic characteristics between groups in our study. Suicide behavior throughout life is associated with presence of comorbid alcohol and substance usage disorder diagnosis, history of severe depressive epizod, duration of active illness periods, motor impulsivity. Suicide attempt throughout life is associated with history of severe depressive epizod(s), history of hospitalization and family history of completed suisides.CONCLUSION: Suicide behaviour in bipolar disorder patients increase with poor prognosis of the disorder, comorbid alcohol and substance usage disorder, long duration of active illness periods and high motor impulsivity.