Orta evre kronik obstrüktif akciğer hastalığında uzun etkili antikolinerjik ile inhale steroid-uzun etkili beta agonistlerin etkinlik ve güvenliliklerinin karşılaştırılması
Compare the efficacy and safety of long-acting anticholinergic and a combination of inhaled steroids and long-acting beta-2 agonist in moderate chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 334115
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SAYINER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ağır KOAH?lı ve/veya sık alevlenme geçiren hastalarda ilk iki seçenek olarak inhale steroid+uzun etkili beta-2 agonist kombinasyonu ile uzun etkili antikolinerjik önerilmektedir.Orta KOAH?ta bu iki ilacın etkinliğine ilişkin veri bulunmamaktadır.Bu çalışmada orta KOAH? lı hastalarda sık kullanılan bu iki ilacın etkinlik ve güvenliliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran ve orta KOAH tanısı konulan 44 hasta alınmıştır.İki haftalık wash-out dönemi sonunda olgular önceden belirlenmiş bir randomizasyon listesine göre flutikazon-salmeterol kombinasyonu(Grup 1)ya da tiotropium(Grup 2)gruplarına randomize edilmiştir.Tüm olguların demografik verileri, hastaların üçüncü, altıncı, dokuzuncu ve onikinci aylarda poliklinik vizitlerinde alevlenme sıklığı,post-bronkodilatatör solunum fonksiyon testleri ve akciğer volümleri, CAT (COPD assessment test) anketi, arteriyel kan gazları analizi, BODE indeksi, BORG dispne skalası ve altı dakika yürüme testleri değerlendirilmiştir.Birincil değerlendirme kriteri, sağlık kuruluşuna başvuru gerektiren alevlenme oranı olarak belirlenmiştir.Bir yıllık izlem süresinde, Grup 1?de ortalama alevlenme sayısı 1,2±1,7; Grup 2?de ortalama alevlenme sayısı 2,1±2,2 olarak saptanmıştır(p =0,070).Grup 1?de izlem süresinde ağır alevlenme sayısı 0,6±1,0, Grup 2?de 1,1±1,4 olarak bulunmuştur(p=0.245).Birinci grupta izlem süresinde FEV1 değerinde 44 mL, ikinci grupta 99 mL artış saptanmış, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Yalnızca birinci grupta parsiyel oksijen basıncında değerlerinde anlamlı artışlar elde edilmiştir (p=0.016). Oksijen saturasyonu değerlerinde izlem süresinde her iki grupta da artış olduğu görülmüştür (Buna karşılık sadece Grup 1?de saturasyon değerlerinde görülen artış istatistiksel anlamlılık düzeyine yakın olarak bulunmuştur (p=0.052). Kombinasyon tedavisi alan grupta altı dakika yürüme mesafesinde artış saptanmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlılık düzeyine ulaşamamıştır. Orta KOAH olguların tedavisinde inhale steroid+uzun etkili beta-2 agonist kombinasyonu ve uzun etkili antikolinerjik kullanımı benzer klinik etkinliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Inhaled steroid+long-acting beta-2 agonist in combination with long-acting anticholinergics proposed as the first two options in severe COPD and/or patients with frequent exacerbations.There are no data regarding the efficacy of these two drugs in moderate COPD.In this study, we aimed to compare the efficacy and safety of these two commonly used drugs in patients with moderate COPD. A total of 44 patients who presented to Ege University Chest Diseases outpatient clinic and who were diagnosed with moderate COPD were included in the study.At the end of a two-week wash-out period,the patients were randomized to fluticasone-salmeterol combination or tiotropium in accordance with a predetermined randomization list.The demographic data of all the patients,frequency of exacerbations,post-bronchodilator spirometry and lung volumes,CAT(COPD Assessment Test)questionnaire,arterial blood gas analysis,BODE index,BORG dyspnea scale and the six-minute walk test were evaluated in the third,sixth,ninth and twelfth months outpatient visits.The primary endpoint was defined as the rate of exacerbations requiring healthcare utilization. During the one-year follow-up period, the average number of exacerbations was 1.2±1.7 in Group 1; 2.2±2.1 in Group 2(p = 0.070).During the follow-up,the number of severe exacerbations was 0.6±1.0 in Group 1;1.1±1.4 in group 2(p=0.245).FEV1 levels increased by 44mL in the first group and by 99mL in the second group (p>0.05). Statistically significant improvement was observed in the first group regarding partial oxygen pressure values(p=0.016).Oxygen saturation values increased in both groups but this increases did not find statistically significant (p=0.052) .Six-minute walking distance increased in the first group but this increases did not find statistically significant (p>0.05). Long-acting beta-2 agonist-inhaled steroid combination andr long-acting anticholinergic use have similar clinical effectiveness in moderate COPD patients.