Türkiye'de evcil kedilerde feline coronavirus enfeksiyonlarının epidemiyolojisi ve moleküler karakterizasyonu
Feline coronavirus epidemiology and molecular characterization among domestic cats in Turkey
- Tez No: 334134
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, evcil kedilerin önemli hastalıklarından birine sebep olan FIP ve bu virusun öncül formu olan FECV enfeksiyonlarının yaygınlığının araştırılması ve sahadaki suşların 3'UTR gen bölgesi hedef alınarak moleküler karakterizasyonun yapılması amaçlanmıştır.Çalışmada 152 kedi kullanıldı. Olgular yaş,ırk, cinsiyet, bakım ve besleme koşulları, aşılı olup olmama durumları ve klinik bulgular yönünden anket soruları eşliğinde değerlendirildi.Bu veriler ışığında kedilerde FCoV enfeksiyonlarının yaygın olduğu,virusların yaş ya da cinsiyet ayrımı gözetmediği, evde yada sokakta bakılan kedilerin hepsinde her iki enfeksiyonun da görülebildiği ancak birden fazla kedinin bulunduğu ortamlarda FIP enfeksiyonun daha çok asemptomatik seyrettiği, FIP enfeksiyonunda diğer araştırmacılarca belirtildiği üzere ascites bulgusunun sıklıkla gözlendiği ortaya konulmuştur.ELISA sonuçları ile yaş, ırk, cinsiyet, bakım ve besleme koşulları arasında bir korelasyon bulunmasa da aşılı hayvanların FCoV'a karşı oluşan antikor titrelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.Uygulanan PCR'lar sonucunda FCoV tanısında 3'UTR primeri ile beraber M geni primerlerinin daha net sonuç verdiği belirlenmiştir. Dizin analizlerine göre Türkiye'de sirküle etmekte olan FCoV'lar dünyadaki diğer FCoV'lar ile benzerlik göstermiştir. Ancak saha suşlarından elde edilen bir örneğin filogenetik ağaçta Avian Coronavirus suşlarına yakın yer bulması evrimsel temelde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, enlucidating not only the prevalance of FIP, a devastating disease of cats, and its precursor form FECV but also molecular characterization of the viruses with 3? UTR based RT-PCR and sequencing were aimed.During this study 152 cats were sampled. Cats were grouped according to the information collected from the questionnaires filled by the owners on age, breed, gender, housing, environment and vaccination status.These questionnaires revealed that FCoV infection was seen widespread in cat populations, diseases could be caused by both of the viruses regardless of age, gender and housing (indoor /outdoor). Likewise other researhes ascites is the common clinical symptom of FIP. On the contrary cats living in multicat households were usually asymptomaticELISA results and age, breed, gender housing and environment was not correlated with one another, but on the other hand higher antibody titres against FCoV were shown in vaccinated animals.The PCR results indicated that not only the 3? UTR primers but also the M gene primers should be used in order to determine the FCoV. The sequence analysis pointed out the FCoV?s in Turkey, were genetically related to the other FCoV?s worldwide. On the other hand, in the phylogenetic tree, a sample were positioned closer than avian coronaviruses instead of feline, supposing the evolutionary aspects of the viruses.