Aşırı madde kayıplı süt azı dişlerinin restorasyonlarında prefabrik kompozit kronların klinik başarısının değerlendirilmesi
The clinical evaluation of prefabricated composite crowns in restorations of severely decayed primary molar teeth
  1. Tez No: 334133
  2. Yazar: NEZATE DADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Aşırı madde kaybı bulunan süt azı dişlerinin restorasyonlarında PÇK ve PK?un klinik ve radyografik başarısının değerlendirilmesinin amaçlandığı çalışmamızda, kronlar 5-9 yaşları arasındaki 38 çocuk hastanın, 76 adet aşırı madde kayıplı birinci ve ikinci alt süt azı dişine split-mouth tekniği ile uygulanmıştır. Ayrıca kronların uygulanması için gereken klinik uygulama süresi hesaplanmıştır. Kronların başarısı tedaviden sonra 3., 6., 12. ve 18. aylarda klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiştir. Ebeveynlerin 12. ayda kronlar ile ilgili memnuniyeti ölçülmüştür. Klinik değerlendirmede; kronların anatomik bütünlüğü ve marjinal uyumunun yanı sıra PK için yüzey düzgünlüğü ve renk uyumu tayin edilmiştir. Kronların periodontal sağlık üzerine etkisinin belirlenmesinde; Pİ, Gİ ve SD kriterleri kullanılmıştır. Radyografik olarak; interproksimal kemik rezorpsiyonu, kronun marjinal uyumu ve endodontik başarısızlık değerlendirilmiştir. Ayrıca kron kayıpları ve endodontik başarısızlık göz önünde bulundurularak 18. ayda her iki kronun genel başarı düzeyi tayin edilmiştir PÇK ve PK?ların anatomik bütünlüğünün 12. aydaki değerlendirme dışında 3., 6. ve 18. aylarda benzer olduğu saptanmıştır (p>0,05). Hem klinik hem de radyografik değerlendirmelerde PK?ların marjinal uyumunun zamanla bozulduğu ve özellikle 18. ayda PÇK ve PK?ların marjinal uyumları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür (p0,05). PK?ların estetik özelliklerinin değerlendirilmesi ile; 3., 6. ve 12. aylarda birer kronda yüzeyin pürüzlü bir yapıya dönüştüğü gözlenmiştir. PK?lardaki renk değişikliğinin değerlendirilmesi ile; 12. ayda kronların %56,50?sinde; 18. ayda %53,80?inde komşu dişlerle belirgin olmayan ancak fark edilebilir düzeyde renk değişikliği gözlenmiştir. 6. ve 12. aylarda birer kronda sarımsı renkle karekterize belirgin renk değişikliğine rastlanılmıştır. Pİ değerlerinin analizi sonucunda; tüm takip periyotlarında K dişlerde Pİ değerlerinin başlangıç ile benzer olmasına karşın (p>0,05), PÇK?larda Pİ değerlerinin başlangıca oranla anlamlı derecede düşük olduğu gözlenmiştir (pK>PÇK olduğu belirlenmiştir (p0,05). PK grubunda ise 18. ay dışındaki tüm takip periyotlarında Gİ değerlerinin başlangıç değerlerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür (pPÇK>K şeklinde sıralandığı belirlenmiştir (p0,05). PÇK grubunda ise başlangıç ve tüm takip periyotlarında SD değerlerinin benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Tüm takip periyotlarında en yüksek SD değerleri PK uygulanan dişlerde ölçülerek, 18. ay dışındaki değerlerin başlangıca oranla anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Buna karşın PK uygulanan dişlerin SD değerlerinin 18. ayda dışında PÇK ve K gruplarına oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, in which we aimed to evaluate the clinical and radiographic success of Stainless Steel Crown (SSC) and Protemp Crown (PC) in restorations of severely decayed primary molar teeth, crowns were applied with split-mouth technique to 76 first and second lower primary molar teeth with excessive material loss of 38 pediatric patients between the ages of 5 and 9. Also the clinical application period for the implementation of crowns was calculated. The success of crowns was evaluated clinically and radiographically after the treatment in 3rd, 6th, 12th, and 18th months. Parental satisfaction about crowns in 12th month was evaluated. In clinical evaluation; not only the anatomical integrity and the marginal adaptation of crowns but also surface smoothness and color matching for PC had been evaluated. To determine the effect of crowns on periodontal health; PI, GI and SD criteria were used. Interproximal bone resorption, marginal adaptation of crown and endodontic failure were evaluated radiographically. In addition, considering crown loss and endodontic failure, the overall success of both two crowns in 18th month had been appointed. Anatomical integrities of SSCs and PCs were similar in 3rd, 6th and 18th months (p>0.05) except the assessment in 12th month (p0.05). By evaluation of aesthetic properties of PCs, roughened structures were observed in one of the crowns by each months of 3rd, 6th and 12th. By evaluation of colour changes in PCs, non-noticable colour change between the adjacent teeth were observed in 56.50% of crowns in 12th month and in 53.80% of crowns in 18th month, but the difference was not significant. A significant colour change characterized with yellowish colour, was observed in one crown in each 6th and 12th months. At the end of analysis of PI values; in control (C) teeth PI values were similar with the beginning in all follow-up periods (p>0.05), but significant decreases of PI values of SSCs were observed in proportion to the initial values (p C > SSC in 3rd, 6th, 12th and 18th months respectively (p0.05). In PC group, GI values were higher in proportion to initial values in all follow-up periods except in 18th month (p SSC > C in 6th, 12th, and 18th months (p0.05). In SSC group, SD values were determined similarly in initial and all follow-up periods (p>0.05). In all follow-up periods, highest SD values were measured in PC applied teeth, the values were determined significantly higher than initial values except 18th month (p0.05). However, SD values of PC applied teeth were observed significantly higher than SSC and C groups except in 18th month (p0.05).