Toplumumuzda karma dişlenme dönemindeki normal okluzyonlu çocuklarda sürekli 1. molarların kapanışlarının ve leeway yer rezervlerinin araştırılması
Analysis of occlusion of first permanent molars and leeway spaces in children with normal occlusion in the mixed dentition in a Turkish population
- Tez No: 334159
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DURUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Karışık dişlenmenin geç dönemi, koruyucu ve erken tedavi olanağı elde edebilmek açısından çok önemlidir. Bu dönemde yapılacak Leeway yer reservi analizleri olası bir ark boyu yetersizliğinin erken teşhis edilmesini sağlayacak ve daimi dişlenme döneminde Klas I molar ilişkinin kurulabilmesi için tedavi planlamasında hekime önemli bir avantaj kazandıracaktır (Hixon and Oldfather 1958; Bishara, Hoppens et al. 1988; Lee-Chan, Jacobson et al. 1998)Ortodontik tedavinin gerekliliğine karar verilmesinde sürekli 1. molar dişin anteroposterior yöndeki oklüzyonu da kritik öneme sahiptir. Ne yazık ki sürekli 1. molar oklüzyonu karışık dişlenme döneminde her bireyde sabit kalmamaktadır. Bu değişikliklerden bazıları yararlı iken diğerleri maloklüzyonlara yol açmaktadır. Birinci molar dişlerin sonuç oklüzyonlarının önceden tahmin edilebilmeleri bu açıdan oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede gelişmesi muhtemel bir maloklüzyon, basit bir erken müdahale sayesinde engellenerek gelecekte gerekecek büyük bir tedavi ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Aynı şekilde meydana gelen değişikliklerin yararlı olup olmadığının ayırt edilebilmesi de gereksiz tedavilerin önüne geçilmesini sağlayacaktır(Arya, Savara et al. 1973).Ancak, koruyucu ve interseptif (durdurucu) tedavi gereksinimi olup olmadığna karar verebilmek ve gerekli önlemleri alabilmek için öncelikle süt kanin ve süt molarların diş boyutlarının ve buna bağlı olarak Leeway yer reservi değerlerinin bilinmesi gerekir (Bishara 2001).Bu amaçla çalışmamızda; toplumumuzdaki kız ve erkek çocuklarda, karma dişlenme dönemine ait ortalama leeway yer rezervi değerlerini, destek bölge dişlerine ait boyut ilişkilerini ve sürekli 1. molar oklüzyonunu değerlendirmeyi ve buna bağlı olarak alınacak koruyucu önlemler için gerekli önermeleri yapmayı amaçladık.Çalışma; karışık dişlenme ara döneminde (erken karışık dişlenme döneminin tamamlandığı ancak geç karma dişlenme döneminin henüz başlamadığı ara dönemde) bulunan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 8-11 yaşları arasındaki 57 kız (ortalama yaşı 9,4 ± 09 yıl), 49 erkek (ortalama yaşı , 9,81 ± 1.07 yıl ) toplam 106 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen alçı çalışma modelleri ve preiapikal radyografiler üzerinde ölçümler yapılarak Leeway yer rezervi büyüklükleri ve molar kapanış ilişkileri belirlenmiştir.Buna göre, toplam 106 bireyden oluşan çalışma grubunun %16'sı (n= 17) başbaşa molar kapanış ilişkisine sahipken %84'ü (n=89) Klas 1 molar kapanış ilişkisine sahipti; Leeway yer rezervi alt çenede sağ taraf için 1,85 ± 1,17 mm , sol taraf için 1,86 ± 1,21 mm olarak ; üst çenede ise sağ tarafta 0,78 ± 1,31 mm, sol taraf için 0,77 ± 1,32 mm idi; alt ve üst toplam Leeway yer rezervleri ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamı idi; kız ve erkek bireylerde toplam Leeway yer rezervleri ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamı değildi. Kız ve erkeklerin diş boyutları ortalamaları karşılaştırıldığında erkek örneklerin diş boyutları ortalamalarının kızlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha büyük olduğunu izlenmiştir. Ayrıca süt ve daimi dişlerin sağ taraf mezyo distal boyut boyut ortalamasının sol taraftan çok az da olsa istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha büyük olduğunu izledik. Süt ve daimi dişler arasındaki koraelasyonların yüksek olmadığı. Ancak genel olarak süt ve daimi dişler arasında bir korelasyon olduğu izlenmiştir. Leeway yer rezervi büyüklüğü ile süt ve daimi diş boyutları arasındaki korelasyonlar matematiksel olarak süt dişleri büyüklükleri ile pozitif yönde daimi diş büyüklükleri ile negatif yönde izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mixed dentition late period, in terms of preventive and early treatment is very important to get the opportunity. Leeway space analysis to be undertaken in this reserve that will allow early detection of possible failure, and an arc length of the permanent dentition Class I molar relationship to be established during the planning of treatment the physician will provide a significant advantage (Hixon and Oldfather 1958; Bishara, Hoppens et al. 1988; Lee-Chan , Jacobson et al. 1998)In deciding the orthodontic treatment on the necessity of constant 1 molar occlusion in the anteroposterior direction is critical. Unfortunately, continuous 1 each individual, there is no fixed period of mixed dentition molar occlusion. Some of these changes, while others are useful leads maloklüzyonlara. Oklüzyonlarının predictable result that they can be the first molars can be very helpful in this regard. In this way, the possible development of a malocclusion, a simple thanks to early intervention prevented in the future will need to eliminate the need for a big treat. Useful to distinguish whether the changes occurring in the same way in the prevention of unnecessary treatment will (Arya, Savara et al. 1973).However, the protective and interseptive (stop) the need for treatment and be able to decide whether to take the necessary measures, first molars in milk and milk canine tooth size in the reserve values must be known and consequently, the Leeway (Bishara, 2001).For this purpose, study, girls and boys in our society, in the mixed dentition period of the Leeway the average values of reserves, support regional dimension of the relations of the teeth and the constant 1 molar occlusion of the assessment and protective measures to be taken accordingly, we aimed to make the necessary propositions.Work; mixed dentition interim period (the early mixed dentition period has not yet completed, but in the interim period, late mixed dentition), and the inclusion criteria in the 57 girls between the ages of 8-11 (mean age 9.4 ± 09 years), 49 men ( mean age, 9.81 ± 1.07 years) was carried out on a total of 106 children. Obtained from measurements made on plaster study models and periapical radiographs Leeway in the closing reserve, the size and molar relationships were determined.Accordingly, the working group consisting of a total of 106 individuals, 16% (n = 17) alone, while 84% of the molar relationship between the closing (n = 89) had a relationship with Class 1 molar closing; Leeway for the right side in the reserves, the lower jaw 1.85 ± 1.17 mm, 1.86 ± 1.21 mm for the left side of the upper jaw on the right side of the 0.78 ± 1.31 mm, 0.77 ± 1.32 mm, respectively for the left side, upper and lower total The mean difference between reserves in the means was statistically Leeway, male and female subjects between the mean total reserves in Leeway was not statistically different meaning. Average size teeth tooth samples of boys and girls compared to boys than girls average size is larger than the observed statistically significant way. In addition, milk and permanent teeth from the left side, mesio distal average size of right side slightly larger than a statistically significant watched that. Corelations between milk and permanent teeth are not high. However, in general, a correlation was observed between milk and permanent teeth. Leeway to the size of reserves in place of milk and milk teeth, permanent tooth sizes as the size of the mathematical correlations between the positive and negative direction, followed by the size of the permanent teeth.