Nöroblastom'da N-myc Onkogen Amplification ve klinik önemi
N-myc oncogene amplification in neuroblastoma and its clinical importance
- Tez No: 33417
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM CENANİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI) ÖZET Genetik değişiklikler kanser oluşum ve gelişiminde rol oynamaktadır. Bir genin kopya sayısının artması ve dolayısıyla fonksiyonunun da defalarca artması olan gen amplifikasyonu bu genetik değişikliklerden biridir. N-myc geni nöroblastomda gözlenen sitogenetik değişikliklerin moleküler açıklaması, olarak bulunmuştur. Bu genin amplifikasyonu kötü nöroblastom prognozu ile ilişki göstermektedir. Çalışmamızda taze alınan nöroblastom dokusunda Southern ve dot blot analizleri ile gen amplifikasyonu tespiti yapıldı. Bu sonuçlar ile hastalık için tarif edilmiş diğer prognostik faktörler arasında ilişkisi araştırıldı. Çalışılan 41 olgunun 12 sinde 3 kopyadan fazla amplifikasyon bulundu. Bu amplifikasyonun varlığı ile olguların tümör orijini, sağ kalım süreleri, VMA, NSE ve LDH değerleri arasında yakın istatistiksel ilişki bulunurken, yaş, tümör evresi, HVA ve serum ferritini ile aynı bağlantı gösterilemedi. Bu sonuçlar itibarı ile genetik bir marker olarak N-myc gen amplifikasyonunun nöroblastom için prognoz tayini, tanı doğrulanması ve tedavi seçiminde yol gösterici olması açısından klinikte uygulanmasının uygun olduğu gözlendi. 55
Özet (Çeviri)
VII) SUMMARY Genetic changes have an established role in the initiation and progression of cancer. Increased dosage of cellular oncogenes resulting from amplification of DNA is one of these genetic changes. N-myc gene has been found as a molecular evidence of the cytogenetical changes observed in neuroblastoma. There is a close correlation between the N-myc gene amplification and the bad prognosis of neuroblastoma. In our study we have investigated the N-myc gene copy number of fresh neuroblastoma tumors by Southern and dot blot analysis. The gene copy number of the patients have been correlated with the other prognostic factors of the disease. Twelve out of 41 tumor samples have been found amplified more than 3 copies. The close correlation have been found between the amplification and tumor origin, survival time, VMA, NSE, LDH levels. No statistical relation has been found between the gene amplification and age, stage, HVA and sFe results. These results shows that determination of N-myc gene amplification is an useful marker in the follow up, diagnosis confirmation and choice of treatment for neuroblastoma patients. 56