Nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalar, bunların antibiyotik duyarlılıklarının prospektif ve bilgisayar destekli olarak irdelenmesi ve veri tabanının oluşturulması
Evaluation of microorganisms causing nosocomial urinary tract infections and their antibiotic susceptibility through a computer assisted prospective study and establishment of a database
- Tez No: 33416
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAYSALLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Üroloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI. ÖZET Nozokomiyal infeksiyonlar bugün için tüm dünyada önemli bir sağlık problemidir ve oranlan %3-17 arasında değişmektedir. Organize tarama ve kontrol etkinlikleri, eğitimli infeksiyon kontrol hekimi, her 250 yatak için bir tane infeksiyon kontrol hemşiresi ve infeksiyon oranlarının bildirilmesinden oluşan programlar ile bu infeksiyonlann yaklaşık 1/3' ü önlenebilir. Bu çalışmada CDC kriterlerine uygun olarak 100 hastada 134 nozokomiyal üriner sistem infeksiyonu tespit edilmiştir. En önemli risk faktörü olan kateterizasyon hikayesi vakaların %47.01' inde mevcut olup en sık izole edilen dört mikroorganizma sırasıyla E.coli, koagülaz negatif stafilokoklar, Pseudomonas aeruginosa ve Klebsiella pneumoniae' dır. Gram negatif bakterilerin en duyarlı olduğu antibiyotik olarak imipenem, gram pozitifler için ise vankomisin tespit edilmiştir. Bakteri gruplarının en az duyarlı oldukları antibiyotiklerin, non-fermentatif gram negatif basiller için gentamisin, diğer gram negatif bakteriler için penisilin grubu antibiyotikler, gram pozitif bakteriler için ise penisilin-G ve aminoglikozidler olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, nozokomiyal üriner sistem infeksiyonlarında en sık izole edilen patojen bugün de E.coli olmakla birlikte, hatalı antibiyotik kullanımına bağlı olarak koagülaz negatif stafilokokların giderek oranlarının arttığı ve özellikle kateterize hastalarda P.aeruginosa' nın sıklıkla izole edildiği dikkati çekmektedir. Düşük duyarlılık oranları sebebiyle etken bilinmiyor ise trimetoprim-sülfometoksazol ve penisilin grubu ampirik tedavide, özellikle de altta predispozan bir faktörün buluduğu durumlarda ilk ilaç olarak tercih edilmemeli, ampirik ve proflaktik antibiyotik tedavisinden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. 36
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Nosocomial infection (Nl) rates varies between 3-17%. One third of NIs can be prevented by effective programs including organized surveillance and control activities, a trained infection control physician, an infection control nurse per 250 beds, and a system for reporting infection rates. In this study, 134 nosocomial urinary tract infections from 100 patients have been determined according to the CDC criteria. Whereas 47,01% of patients was catheterized, the four mostly isolated bacteria were E.coli, coagulase -negative staphylococci, P.aeruginosa and «.pneumoniae, respectively. Imipenem has been determined as the most effective antibiotic for gram-negative bacteria and vancomycin for gram positives. Gram negative non-fermentative bacilli have shown poor susceptibility to gentamicin, other gram negative bacilli to penicillins and gram positives to penicillin-G and to aminoglycosides. In conclusion, although E.coli is the mostly isolated bacteria in nosocomial urinary tract infections today, isolation of P.aeruginosa is steadily increasing especially in catheterized patients. In addition, increased isolation rates of coagulase negative staphylococci due to improper use of antibiotics should be noted. Cotrimoxazole and penicillins shouldn't be used as drug of choice in conditions with a predisposing factor because of poor susceptibility rates. Ampiric and prophylactic antibiotic use should be avoided as possible as, additionally. 37