Antibakteriyel adeziv sistemlerin bakteri penetrasyonuna etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi
Effect of antibacterial adhesive systems on bacterial penetration: in-vitro study
  1. Tez No: 334178
  2. Yazar: GÜLBİKE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dentin adeziv sistemlerin, sınırı sementte sonlanan Sınıf II kavitelerdeki S. mutans sızıntısını engelleme kabiliyetlerini in-vitro olarak incelemektir.Çalışmada kullanılmak üzere altı farklı adeziv sistem (Clearfil Protect Bond, Clearfil SE Bond, Clearfil S3 Bond, Siloran Sistem Adezivi FL Bond II ve Solobon M) seçilmiştir. 60 adet çürüksüz insan 3. molar dişine mezial ve distal olmak üzere 120 adet Sınıf II kutu kavite açılmıştır. Her grupta 10'ar tane diş, olacak şekilde altı gruba ayrılmış ve farklı adeziv sistemler kullanılarak restorasyonlar yapılmıştır. Restore edilen örnekler, bakteriyel mikrosızıntı testi için, Streptococcus mutans içeren kültür solüsyonuna daldırılmıştır. Örneklerden alınan seri kesitler ışık mikroskobu kullanılarak bakteri sızıntısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to evaluate the effect of different adhesive sytems on bacterial microleakage of Class II box cavities with restoration margins in dentin.Six different adhesive systems were selected (Clearfil Protect Bond, Clearfil SE Bond, Clearfil S3 Bond, Silorane System Adhesive, FL Bond II and Solobon M) for the study. 120 mesial and distal Class II box cavities were prepared on sixty sound human third molar teeth. The teeth were then divided into six groups with 10 teeth in each group. Groups were restorated using different adhesive systems.The restored specimens were immersed into a culture medium containing Streptococcus mutans for bacterial microleakage test. Serial sections of the specimens were used to evaluate the bacterial lekage by using light microscope.