Yeni tanı kanser hastalarında anemi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anemia parameters in cancer patients at the time of diagnosis
  1. Tez No: 334218
  2. Yazar: GÖKÇE KENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yeni Tanı Kanser Hastalarında Anemi Parametrelerinin Değerlendirilmesi Giriş: Kanser hastalarında anemi sebepleri genellikle birden fazla faktöre bağlıdır. Bu sebepler arasında kronik hastalık anemisinin yanısıra kobalamin, folat, demir eksikliği de yer almaktadır. Çalışmamızın amacı, yeni tanı kanser hastalarında anemi prevalansını tespit etmek ve sebeplerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: 310 yeni tanı kanser hastası (%35.8'i gastrointestinal yol kanseri, %64.2'si gastrointestinal yol dışı kanser olmak üzere) ve 301 kişilik sağlıklı kontrol grubu anemi parametreleri açısından değerlendirildi: tam kan tetkiki, ferritin, transferin saturasyon yüzdesi, serum demiri, serum vitamin B12 düzeyi, folat düzeyi değerleri kıyaslandı. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri daha önceden sitotoksik kemoterapi veya radyoterapi almak ve son 3 ay içerisinde hemoraji öyküsü bulunması olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Anemia Parameters In Cancer Patients At The Time Of Diagnosis Objective: Causes of anemia in cancer patients are often multifactorial. It may be atrributed to underlying nutritional deficiencies, such as cobalamin, folate, iron. The aim of our study is to determine prevalence of anemia and evaluate anemia parameters in newly diagnosed cancer patients Methods: 310 newly diagnosed cancer patients (gastrointestinal tract (GIT) cancers, 35.8%; non-GIT malignancies, 64.2%) and 301 healthy individuals as control group were retrospectively evaluated in terms of anemia parameters: complete blood count (CBC), ferritin, transferrin saturation (TSAT), serum iron (SI), vitamin B12, folate levels. The exclusion criteria were, to be treated with cytotoxic treatments or radiotherapy before, and having a story of hemorrhage within last 3 months. Results: Anemia was observed in 49.7% of newly diagnosed cancer patients and in 13.7% of control group (P< 0.001). Mean ferritin level was 153 ng/mL in patients group and 47 ng/mL in control group (P< 0.001). By contrast, in patient group, SI and TSAT were lower (P< 0.001). Folate deficiency (? 3.1 ng/mL) was seen more frequent in patient group than control group (6.5% and 1%, P< 0.001). Cobalamin deficiency (? 200 pg/mL) was also seen more frequent in patients group than control group (39.3% and 17.7%, P< 0.001). Anemia parameters were similar in both groups of patients with GIT cancers and non-GIT cancers.