IMRT tedavi planlarında doz dağılımlarının doğruluğunun ölçüm yöntemleriyle araştırılması
Searching of dose distribution verification in IMRT treatment planning by measurement methods
  1. Tez No: 334300
  2. Yazar: NİLGÜL NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 10 Prostat hastasının IMRT tedavi planlarının doğruluğu Gafchromic EBT3 Film ve PTW 2D-Array 729 kullanılarak değerlendirilmiştir.Ölçümler PTW RW3 katı-su fantomunda tüm gantry, kolimatör ve masa açıları sıfır derecede, Varian DHX lineer hızlandırıcısında PTW 2D-Array 729 İki boyutlu İyon Odası Sistemi ve Gafchromic EBT3 Film kullanılarak yapılmıştır. Ölçülen ve Varian Eclipse tedavi planlama sisteminde (TPS) hesaplanan Total doz akı haritalarına ait gama analizleri %3, %4 ve %5DD (Doz Değişimi) için 3, 4 ve 5mm DTA (Mesafe Uyumu) kriterlerinde PTW VeriSoft yazılımıyla hesaplanmıştır. Aynı şekilde her bir alana ait doz akı haritalarının gama analizleri ise %3DD-3mm DTA, %4DD-4mm DTA, %5DD-5mm DTA kriterlerinde hesaplanmıştır. Gama analizlerinde maksimum dozun %5'i altında kalan dozlar baskılanmış, gama değeri küçük ve eşit 1 (??1) olan kısmın %90 olması geçer kıstas olarak kabul edilmiştir.TPS'den elde edilen doz dağılımları ile PTW 2D-Array 729 ve Gafchromic EBT3 Film dozimetrisi sonuçları karşılaştırıldığında %3DD ve 3mm DTA kriterine göre her iki yöntemin uygunluğu %90'ın üzerindedir. PTW 2D-Array 729 sonuçları TPS verilerine film sonuçlarına oranla daha yakındır ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Kriter aralığı arttıkça uygunluk artmakta ve %100'e ulaşmaktadır.IMRT planlarını oluşturan alanların hepsinin aynı anda ölçülerek analiz yapılmasıyla her bir alanın ayrı olarak ölçülüp analiz yapılması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.Bu çalışmanın sonunda; PTW 2D-Array 729 ile yapılan ölçümlerin TPS'den alınan verilere, film ölçümlerinden daha yakın olduğu ve klinikte kullanımı açısından daha az zaman aldığı için rutin kullanımda tercih edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Verification of IMRT treatment plans of 10 prostat patients were evaluated using Gafchromic EBT3 Film and PTW 2D-Array 729.The measurements were taken PTW-RW3 solid-water phantom by setting all gantry, collimator and table angles to zero at Varian DHX linac with 2D-ARRAY 729 ion chamber systems and EBT3 Film. Gamma analysis were done within %3, %4, %5DD(Dose Difference) and 3, 4, 5mm-DTA(Distance to agreement) via PTW VeriSoft SW for total measured and calculated dose maps on Varian Eclipse Treatment Planning System (TPS). Likewise, gamma analysis were done within %3DD-3mm-DTA, %4DD-4mm-DTA, %5DD-5mm-DTA via PTW VeriSoft SW for field by field. The dose under %5 of maximum dose were suppressed and passing criteria is accepted 90% for part of gamma value is less than or equal to 1 (??1) on the gamma analysis.In comparison of obtained dose distributions from TPS with the results of PTW 2D-Array 729 and EBT3 Film Dosimetry, acceptability of both techniques are above 90% by %3DD and 3mm-DTA criteria. Results of PTW 2D-Array 729 are more proximate to TPS data than results of film and this difference is pointed statistically.It is observed that the difference of measuring and analysing at the same time all fields of IMRT plan and field by field is not pointed statistical.In conclusion, it is observed that measurement of PTW-2D-Array-729 is more proximate to TPS data than measurement of film and it would be prefer in the routine so that it has less time to use in clinic.