İstanbul'daki kamu hastanelerinin yeşil hastane ölçütlerine uygunluklarının belirlenmesi
The assessment of the government hospitals in Istanbul according to green hospital standarts
- Tez No: 334299
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM NURHAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Çevre Mühendisliği, Public Health, Hospitals, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Palteki, A.S. (2013). İstanbul?daki Kamu Hastanelerinin Yeşil Hastane Ölçütlerine Uygunluklarının Belirlenmesi.İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Tıp Halk Sağlığı ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Günden güne artan nüfus nedeniyle hızla tükenmekte olan doğal kaynakların yanı sıra üretim ve tüketim faaliyetleri sonucunda açığa çıkan atıklar, çeşitli çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Küresel boyuttaki iklim değişikliği ve ozon tabakasının delinmesinin insanlar üzerindeki etkileri ile kıt kaynakların gelecek nesillere aktarılması gerekliliği anlayışı, yeşil bina akımını gündeme getirmiştir. Hastaneler; hem rol model olmaları hem de hizmet sunarken tükettikleri yoğun enerji ve ürettikleri atıklar açısından yeşil bina uygulamalarının yapılabileceği en uygun alanlardan birisidir. Bu nedenle; Türkiye?deki sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği İstanbul?daki kamu hastanelerinin, sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirlik ve yeşil olmaları konularında değerlendirildikleri standart formlardan yola çıkılarak oluşturulmuş ?Yeşil Hastane Uygunluk Değerlendirme Formu? vasıtasıyla, yeşil hastane ölçütlerine uygunluklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tanımlayıcı çalışmanın veri toplama aşaması 2012 yılı Mart-Haziran ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Görüşme formundan elde edilen sonuçlara göre hastaneler en yüksek skoru yeşil hastane ölçütlerine %91,4 uygunlukla çevre yönetim sistemlerinden, en düşük skoru ise %45,4 ile su yönetiminden elde etmişlerdir. Çalışmanın evrenini oluşturan hastanelerin yeşil hastane ölçütlerine uygunluk skoru ortalaması %68,6 olarak belirlenmiştir. Su tüketiminin yatan hasta (p=0,0001; r=0,86) ve ameliyat sayısı (p=0,0001; r=0,84) ile çok güçlü bir korelasyona, elektrik tüketiminin ise yatan hasta (p=0,0001; r=0,67) ve ameliyat sayısı (p=0,0001; r=0,73) ile güçlü bir korelasyona sahip olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Yeşil Hastane, Sürdürülebilirlik, Küresel İklim Değişikliği, Enerji, Sera Gazı
Özet (Çeviri)
Palteki, A.S. (2013).The Assessment of the Government Hospitals in Istanbul According to Green Hospital Standarts. İstanbul University, Institute of Health Science, Public Health. Master?s Thesis. Istanbul. With the population increasing day after day, in addition to the rapid depletion of natural resources, the excreted waste resulting from production and consumption brings about a variety of environmental issues. The effects of global climate change and ozone layer depletion on humans, along with the need to transfer scarce resources to future generations, have brought about a movement toward green buildings. As hospitals are role models, as well as both energy-intensive consumers and generate waste, they are a most suitable arena for green building implementation. As Istanbul?s public hospitals carry out a significant portion of health care services in Turkey, a form was developed utilizing past standard forms used in evaluating their sustainability and greenness. Through this form, called the