Estetik restoratif materyallerde farklı koşullarda oluşan aşınmanın in vitro olarak incelenmesi
In-vitro study of wear in esthetic restorative materials under various conditions
- Tez No: 334309
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BENDERLİ GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada geleneksel cam iyonomer simanı (Fuji IX GP, GC), reçine modifiye cam iyonomer simanı (Fuji II LC Improved, GC), kompomer (Compoglass F, Ivoclar Vivadent), hibrit kompozit (Aelite LS Posterior, Bisco), mikrohibrit kompozit (Gradia Direct, GC) ve nanohibrit kompozit (IPS Empress Direct, Ivoclar Vivadent) olmak üzere altı farklı restoratif materyalin, iki farklı pH değerine sahip ortamda gösterdikleri aşınma direnci, yüzey sertliği ve yüzey pürüzlülüğünün karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Normal ağız ortamı için pH'sı 7 olan yapay tükürük, reflü etkisindeki ağız ortamı için pH 2,6 değerindeki hidroklorik asit kullanılmıştır. Aşındırma işlemi uygulanmadan önce, tüm materyallerin yüzey pürüzlük değerleri ölçülmüştür. Aşındırma işlemi sonrası, aşınma miktarı hesaplanmış, ayrıca yüzey pürüzlülüğündeki değişim değerlendirilmiştir. Örnekler taramalı elektron mikroskobunda (X50 ve X500 büyütmede) incelenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, Oneway Anova test, Tukey HDS test, Student t test ve Paired Sample t test kullanılmıştır.Geleneksel cam iyonomer simanının (Fuji IX GP, GC) aşınma direnci, diğer restoratif materyallere göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate and compare the wear rates, surface hardness and surface roughness of conventional glass ionomer cement (Fuji IX GP, GC), resin-modified glass ionomer cement (Fuji II LC Improved, GC), compomer (Compoglass F, Ivoclar Vivadent), hybrid composite (Aelite LS Posterior, Bisco), microhybrid composite (Gradia Direct, GC) and nanohybrid composite (IPS Empress Direct, Ivoclar Vivadent) under two different pH levels. Artificial saliva at pH 7,0 was used to simulate a serous oral environment. Hydrochloric acid at pH 2.6 was chosen to simulate acidic condition related to gastric reflux. Before wear procedure, surface roughness of all restorative materials were measured. And after wear procedure amout of material loss, changes of surface roughness were evaluated by profilometer. Samples were observed by scanning electron microscope (X50, X500).