Demiryolu üst yapı parametrelerinin tasarımı: Bir kalite fonskiyon yayılımı yaklaşımı
Design of railway superstructure parameters: A quality function deployment approach
  1. Tez No: 334529
  2. Yazar: SEMİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde temel ulaştırma türlerinden biri olan demiryolları ne yazık ki olması gerektiği yerde değil. Bunun nedenleri arasında demiryolu imalat maliyetlerinin karayolu maliyetlerine göre fazla olması ve güzergah belirleme aşamasındaki kamulaştırma işlerinin daha zor ve maliyetli olması sayılabilir. Oysaki dünyanın önde gelen bütün ülkeleri demiryollarına fazlasıyla önem vermektedir.Demiryolu ulaşımını özendirmenin en önemli yolu demiryollarında daha konforlu, emniyetli, güvenilir ve ekonomik bir seyahat etme olanağı sağlamaktan geçmektedir. Demiryolu üstyapısı esnek (balastlı yol) ve rijit (beton yol) üstyapı olmak üzere iki türlü imal edilebilmektedir.Bu tez çalışması demiryolu üstyapı parametrelerinin KFY (Kalite Fonksiyon Yayılımı) yöntemi ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bunu yapmak için önce müşteri istekleri belirlendikten sonra bu isteklerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan teknik gereksinimler ortaya konmuştur. Bu aşamadan sonra KFY'nin ana unsuru olan Kalite evi oluşturulmuştur.Kalite evinde müşteri isteklerinin teknik gereksinimlerle olan ilişki düzeyleri belirlenmiştir.Ayrıca demiryolu ulaştırması konusunda özel ve kamu görevi yapan kişiler, akademisyenler, ulaştırma konusuyla ilgili görev yapan mühendisler, demiryolu işletmesinde görev alan yetkili kişiler ve seyahatlerinde demiryolunu kullanan kişilerin anket yöntemiyle görüşlerine başvurularak müşteri isteklerinin önem dereceleri bulunmuştur.Çalışmanın son aşamasında ise teknik gereksinimlerin önem derecesi bulunarak hangi üstyapı türünün bu gereksinimleri daha iyi karşıladığı kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unfortunatelly, railways which is one of the transportation systems in use in our country is not at the place where it should be. Having approxiamately higher construction cost and harder and more costly expropiration works during route decision phase compared to highway can be counted among reasons for the situation of railways in Turkey. However, all developed countries value the railways exceedingly.The most important approach to stimulate railways usage is ensuring more comfortable, safe, reliable and affordable travelling opporunity via railways. Railways superstructure can be constructed by two techniques as ballasted or balastless tracks.This thesis is aimed to evaluate railway superstructure parameters by QFD (Quality Function Deployment) method. In order to do that, first customer requests were defined, then technical requirements for meeting the needs were put forth. After this step, house of quality which is the main tool of QFD was constituted. The level of relationship between customer needs and technical requirements were identified by the house of quality.Moreover, the level of importance of customer needs are found out by consulting those who works in private or public service of railways, academicians, engineers who work related to transportation issue, authorities about railways operations and consumers who use railways for their journeys via questionnaries.At the last stage of the study, which type of superstructure meets the requirements better were compared by obtaining the importance degree of technical requirements.