Dijital görüntülerde simplişıl yapılar ve uygulamaları
The simplicial structures in digital images and its applications
  1. Tez No: 334528
  2. Yazar: SİMGE ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dijital görüntüler görsel bilgi iletişimi kurmak için temel araçlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada yer alan resimler, bir dijital kameradaki resimler ve bir hesap makinesi ekranındaki grafik dijital olarak inşa edilen ya da sunulan örneklerdendir. Dijital görüntü yöntemi oluşturma, depolama, manipülasyon dijital görüntülerin gösterimiyle ilgilidir.Diğer taraftan dijital görüntüler topolojik ve cebirsel açıdan belirli özelliklere sahip olup, dijital görüntülerde diskrit bir yapı mevcuttur.Bu tezde İ. Karaca ve öğrencileri tarafından çalışılan, dijital görüntülerde simpleks ve simplişıl kompleks tanımı kullanılarak dijital görüntülerde simplişıl küme ve simplişıl grup yapısı oluşturuldu. Dijital görüntülerde toplamsal bir grup yapısı söz konusu olduğundan, komutatör işlemi yeniden tanımlandı ve Moore kompleksinden simplişıl gruba olan operatörü toplamsal yapıda yeniden ifade edildi. Bu işlemlere göre ve boyutlu Moore kompleksleri ele alındı ve nasıl bir komutatör alt grup yapısına sahip olduğu incelendi.
Özet (Çeviri)
Digital images become one of the basic tools in order to communicate visual information. The pictures in this paper, the pictures in a digital camera, a graphic on the calculator screen are the examples which are digitally constructed or presented. The construction of digital image processing, the storage, the manuplation are deal with representation of digital images.On the other hand digital images have certain topological and algebraic properties and a discrete structure exist in digital images.In this thesis, the structure of simplicial set and simplicial group are constructed by using the definition of simplex and simplicial complex in digital images, studied by İ. Karaca et all. Since there is additive group structure in digital images, the commutator operation redefined and the operator , which is from the Moore complex to the simplicial group was reconstructed. 2- and 3- dimensional Moore complexes are considered due to these operations and investigated how they have a commutator subgroup structure.